PGA Tour to najlepsze turnieje golfowe

Każda dyscyplina sportowa ma rozgrywki, które zrzeszają najlepsze drużyny i najlepszych zawodników. Piłka nożna ma swoją Ligę Mistrzów, która wyłania ekipy o największym futbolowym potencjale na Starym Kontynencie. Tak jednak naprawdę drużyna, która wygra Ligę Mistrzów jest też zespołem najlepszym na świecie, o czym warto pamiętać, ponieważ w innych zakątkach globu mało kto może się jej przeciwstawić.W golfie też mamy taką Ligę Mistrzów. Są to rozgrywki PGA Tour.

Czym się one charakteryzują?

Przede wszystkim warto wspomnieć o wielkich pieniądzach. Golf to sport, który generuje bardzo duże zyski, a w wielu krajach jest bardzo popularny. Teoretycznie może się wydawać, że w tej dyscyplinie nie ma zbyt wielu ciekawych rzeczy do oglądania. Tak jednak nie jest, a milionowe widownie w wielu krajach sprawiają, że PGA Tour ma duże zyski, przez co gra w zawodach z tego cyklu toczy się naprawdę o wielką stawkę. Rzecz jasna w tych zawodach występują najlepsi golfiści, którzy marzą o tym, aby je wygrywać. Chodzi im nie tylko o gotówkę, ale o sławę i uznanie, którym triumfatorom imprez z cyklu PGA Tour z pewnością nie brakuje.

Warto wiedzieć, że sezon tych rozgrywek trwa dokładnie około jednego roku.

Trzeba podkreślić, że w 2014 roku zawody z cyklu PGA Tour rozpoczęły się 9 października, a zakończyły 11 października tego roku. Impreza składała się z łącznie 47 oficjalnych turniejów pieniężnych. Trzeba też napisać, że rozgrywki PGA Tour odbywają się na całym świecie. W końcu mają one swoje miejsce nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Poza tym są one też zlokalizowane w innych zakątkach świata. W zakończonym niedawno sezonie najlepsi golfiści grali też w Chinach, Meksyku, Portoryko czy Szkocji. Nie zabrakło imprez z cyklu PGA Tour też w Korei Południowej czy Gruzji. Zawodnikami, którzy w poprzednim sezonie okazali się najlepsi okazali się tacy golfiści jak Jordan Spieth, Jason Day, Bubba Watson, Rickie Fowler, Dustin Johnson, Justin Rose, Rory McIlroy, Zach Johnson, Henrik Stenson czy Jimmy Walker. Ci golfiści zarobili łącznie na polach ponad …. 56 milionów dolarów. Jest to na pewno kwota, która robi wrażenie. Natomiast najwięcej tytułów w historii tych zawodów ma na swoim koncie nieżyjący już od 13 lat Amerykanin Sam Snead (1912-2002). Ten zawodnik triumfował w zawodach z tego cyklu aż 82 razy! Do dzisiaj jego kapitalny wyczyn nie został przez nikogo pobity.

Wspomnieliśmy już, że rozgrywki PGA Tour są oglądane przez wielomilionowe widownie na całym świecie – nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Wpływ na to ma nie tylko fakt, że w tych zawodach uczestniczą najlepsi golfiści, którzy prezentują bardzo wysokie umiejętności. W końcu zawody z tego cyklu są transmitowane przez wielkie telewizje. Partnerami PGA Tour są bowiem choćby CBS Sports czy NBC Sports/Gol Channel. Tę dyscyplinę śledzi z zapartym tchem także mnóstwo Brytyjczyków. W związku z tym nie może dziwić, że rozgrywki z tego cyklu transmitowane są także przez Sky Sports. Na pewno włodarze stacji są zadowoleni, kiedy widzą słupki oglądalności, ponieważ golf w najlepszym wydaniu ma rzeszę swoich fanów.

NHL to profesjonalna liga hokeja na lodzie

Polacy są narodem, który generalnie interesuje się wieloma dyscyplinami sportowymi. Przeważnie jest tak, iż większość z nas śledzi zmagania ulubionych zawodników czy drużyn, a samemu raczej nie bierze się za uprawianie żadnej z dyscyplin. To też jednak zmienia się na korzyść, co niewątpliwie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Jakie są jednak najważniejsze i najpopularniejsze dyscypliny w naszym kraju?

Bez wątpienia na pierwszym miejscu należy umieścić piłkę nożną.

Dalej jest siatkówka, piłka ręczna czy skoki narciarskie. Należy też w tym gronie na pewno wymienić tenis ziemny, żużel i koszykówkę. Nieco w tyle pozostaje hokej na lodzie. Polska liga hokejowa nie jest zbytnio popularna i na jej mecze nie przychodzi bardzo duża liczba sympatyków. Może gdyby była odpowiednio „opakowana”, to byłoby trochę inaczej? Bez wątpienia hokej na lodzie to sport niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Chyba każdy też zgodzi się z faktem, że najlepszą ligą na świecie zrzeszającą też najbardziej wartościowych hokeistów jest NHL, która charakteryzuje się wielkim profesjonalizmem i dbałością o każdy detal.

Liga ta obecnie ma w swoich szeregach 30 zawodowych drużyn.

Siedem z nich pochodzi z Kanady, a 23 ze Stanów Zjednoczonych. Nie można nie wspomnieć, że są one podzielone na konferencje: wschodnią i zachodnią. Te z kolei są podzielone na dywizje. Jest to bardzo istotne w kontekście walki o Puchar Stanleya. Trzeba też podkreślić, że do Wielkiego Finału awansuje dokładnie jedna drużyna z danej konferencji. Każda z nich musi wykazać się odpowiednio skutecznymi wynikami w sezonie zasadniczym, aby w ogóle awansować do play-offów. Tam rozpoczyna się najpoważniejsza rywalizacja. W zależności od zajętego miejsca po sezonie zasadniczym trafia się na odpowiednią ekipę. Im ktoś jest wyżej po pierwszej fazie rozgrywek, tym ma teoretycznie słabszego rywala. Poza tym częściej gra mecze u siebie, co także nie jest bez znaczenia. W play-offach gra się do określonej liczby zwycięstw. Kto szybciej osiągnie określoną liczbę triumfów znajdzie się w kolejnej fazie. I tak dalej aż do wyłonienia najlepszej ekipy z konferencji wschodniej i zachodniej. Potem następuje Wielki Finał, która wyłania drużynę mogącą podnieść Puchar Stanleya. Rozgrywki NHL są wyjątkowo zacięte i pasjonujące.

Jak jednak doszło do powstania tej popularnej ligi hokeja na lodzie?

Otóż NHL powstała dokładnie 22 czerwca 1917 roku w Montrealu. Na początku w rozgrywkach wzięły udział tylko 4 drużyny. Były to Montreal Canadiens, Toronto Arenas, Montreal Wanderers i Ottawa Senators. Od kampanii 1924/25 do rozgrywek NHL mógł przystąpić też pierwszy zespół ze Stanów Zjednoczonych (Boston Bruins). Dwa sezony potem nastąpiła kolejna istotna zmiana. Liga NHL została podzielona na dywizje amerykańską, a także kanadyjską. Dopiero w sezonie 1974/75 rozgrywki zostały podzielone na dwie, ale konferencje. Z kolei w rozgrywkach 1998/99 liga NHL została podzielona na konferencje i dywizje. Taki podział mamy w tej lidze do dzisiaj.

Jakie są najważniejsze zasady gry w golfa?

Golf wielu osobom kojarzy się ze sportem, który jest wyłącznie uprawiany przez osoby bogate i niezwykle majętne. Niektórzy nawet twierdzą, że jest to sport tak zwanych wyższych sfer i elit, do których zwykli ludzie nie mają po prostu dostępu. Oczywiście uprawianie tej dyscypliny sportowej nie jest tanie i trzeba liczyć się z określonymi kosztami. Nie jest jednak tak tylko i wyłącznie w przypadku golfa.

Coraz jednak więcej osób także w naszym kraju przekonuje się do tego sportu. W końcu zasady gry w golfa są bardzo ciekawe i interesujące. W naszym kraju jest coraz więcej pól golfowych, dlatego fanów tej dyscypliny sportowej przybywa z miesiąca na miesiąc. Aby nauczyć się grać w ten sport, trzeba dokładnie poznać zasady gry w golfa. Postanowiliśmy przybliżyć najważniejsze z nich, aby pokazać, jak piękny i interesujący może być ten sport.

Generalnie zasady gry w golfa są przejrzyste i naprawdę ich zrozumienie nikomu nie sprawi trudności.

Chodzi o to, aby wbić piłeczkę – za pomocą specjalnego kija – do dziesięciocentymetrowego dołka, który jest wyraźnie oznaczony za pomocą chorągiewki. Gracz rozpoczyna swoją grę w miejscu tee (pozycja startowa) i właśnie z tej lokacji musi tak precyzyjnie uderzać, aby szybko wbić piłeczkę do dołka. Warto dodać, że zasady gry w golfa obejmują także różną normę uderzeń, które są przewidziane na jeden dołek. W związku z tym jeśli mamy do czynienia z PAR4, to gracz teoretycznie w czterech ruchach powinien uporać się z danym etapem rozgrywki. Jeśli zrobi to szybciej, tym lepiej dla niego. Pole golfowe zazwyczaj składa się z dokładnie 18 dołków. Suma PAR przeważnie jest równa czterokrotności tej liczby. To oznacza, że dany zawodnik powinien pokonać wszystkie dołki przy pomocy maksymalnie 72 uderzeń. Jednym udaje się to bez trudu, inni mają już o wiele większe kłopoty. Oczywiście kto zrobi to szybciej, ten jest lepszy i wygrywa określoną nagrodę. W golfie niezwykle ważne są takie cechy zawodnika jak precyzja czy opanowanie, ponieważ to one też decydują o powodzeniu danej misji.

Jakie są inne zasady gry w golfa, które powinniście znać?

Trzeba wiedzieć, że w jednym czasie grać mogą maksymalnie cztery osoby. Rozgrywki są przeprowadzane w otoczeniu pięknej przyrody (jak choćby drzewa, krzewy, stawy czy wzniesienia). Jak się łatwo domyślić mają one za zadanie nie tylko urozmaicić krajobraz, ale także zwiększyć poziom trudności. Tylko najlepsi radzą sobie w każdych warunkach. Warto też podkreślić, że zasady gry w golfa określają dwie podstawowe formy gry w tę właśnie dyscyplinę sportową. Podstawowe formaty to bowiem stroke play i match play. Czym one różnią się od siebie? W pierwszym rodzaju wygrywa ten zawodnik, który umie przejść pole golfowe z jak najmniejszą liczbą uderzeń. Z kolei w match play gra się z innym golfistą na jak największą liczbę wygranych poszczególnych dołków. Na pewno osoby początkujące powinnyteż wiedzieć, że ten teoretycznie prosty sport wcale nie jest taki łatwy. Trzeba sporej ilości godzin ciężkich i mozolnych treningów, aby dojść do określonej wprawy.

Sebastian Janikowski to jedyny Polak w NFL

Polscy kibice z uwagą śledzą wyczyny naszych sportowców poza granicami kraju. Kiedyś wszystkie oczy były skierowane na Adama Małysza, który królował na światowych skoczniach narciarskich. Dziś pałeczkę po nim przejął Kamil Stoch, a próbuje mu dorównywać również Piotr Żyła. W piłce nożnej wielkie sukcesy odnosi Robert Lewandowski, który w Borussi Dortmund zdobył dwa mistrzostwa Niemiec, został Królem Strzelców Bundesligi i strzelił cztery gole w jednym meczu słynnemu Realowi Madryt.

Potem przeszedł do Bayernu Monachium i też zachwyca opinię publiczną.

Spore sukcesy odnosi też Agnieszka Radwańska (w tenisie ziemnym) i Marcin Gortat – nasz „rodzynek” w NBA. Może nie każdy wie, ale jest też jeden Polak w NFL. To Sebastian Janikowski, który od wielu lat odnosi tam bardzo duże sukcesy i jest wyróżniającą się postacią. W naszym kraju futbol amerykański nie jest tak popularny, przez co niektórzy mogli nie słyszeć w ogóle o takiej osobie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej sylwetce polskiego kopacza, który na co dzień jest zawodnikiem Oakland Riders.

Warto wiedzieć, że aktualnie jedyny Polak w NFL urodził się 2 marca 1978 roku w Wałbrzychu. W młodości wyemigrował do Stanów Zjednoczonych – do swojego ojca, który wcześniej rozstał się z jego matką. Henryk Janikowski ułożył sobie nowe życie za oceanem i postanowił pomóc swojemu synowi. Nasz jedyny Polak w NFL początkowo grał w Stanach Zjednoczonych w piłkę nożną. Tym samym niejako kontynuował karierę, którą rozpoczął w juniorach Górnika Wałbrzych. Sebastian Janikowski miał spory talent, a w kraju niedużo brakowało, aby załapał się do jednej z młodzieżowych reprezentacji. Dokładnie w ostatniej klasie szkoły średniej nasz jedyny Polak w NFL zaczął jednak próbować swoich sił w futbolu amerykańskim. Sebastian Janikowski od zawsze wyróżniał się mocnym kopnięciem, a eksperci generalnie uważają go za najmocniejszego kopacza w całej stawce NFL! Tak rozwijała się jego kariera, której przełomowym momentem był rok 1997. Wtedy to nasz jedyny Polak w NFL trafił do NCAA – do ekipy uniwersyteckiego zespołu Florida State Seminoles. Dokładnie 15 kwietnia 2000 roku Sebastian Janikowski zdecydował się zaś na wzięcie udziału w drafcie NFL. Został wybrany przez Oakland Riders i w tamtym momencie jego kariera w najlepszej zawodowej lidze futbolu amerykańskiego wyraźnie nabrała rozpędu.

W tym klubie Sebastian Janikowski gra do dzisiaj. Nasz jedyny Polak w NFL ma na swoim koncie wiele rekordów i sukcesów. Na pewno warto wspomnieć o tym, że w 2011 roku Janikowski po raz pierwszy został wybrany przez kibiców do udziału w meczu gwiazd. Trzeba też zaznaczyć, że urodzony w Wałbrzychu zawodnik jest rekordzistą w swojej drużynie w kategorii „najlepsza skuteczność field goals w całej karierze””. Poza tym piastuje najlepszy wynik w liczbie zdobytych punktów w historii klubu (1142), a także w jednym sezonie (142). Sebastian Janikowski ma też największą liczbę celnych strzałów na bramkę w historii (aż 274). Najważniejsze osiągnięcie to chyba jednak udział w finale Super Bowl – 26 stycznia 2003. Do tej pory żadnemu innemu Polakowi się to nie udało.