Rodzaje i zastosowanie tonerów do drukarek

Drukarka laserowa jest w stanie utworzyć obraz za sprawą tonera, czyli odpowiednio sproszkowanej mieszanki określonych substancji. Druk kolorowy powstaje w wyniku oddziaływania ciepła. Arkusz papieru przechodzi przez uprzednio rozgrzane wałki, które doprowadzają do podwyższenia temperatury tonera. W ten sposób roztopiony proszek ulega wprasowaniu w warstwę wierzchnią zadrukowywanej kartki, tworząc wyraźną i szczegółową grafikę.

Urządzenia zintegrowane i rozdzielone

W obecnie produkowanych drukarkach laserowych toner oraz bęben mogą być ze sobą zintegrowane, bądź też rozdzielone. Pierwsze rozwiązanie najczęściej stosowane jest tańszych, domowych modelach urządzeń. Po wyczerpaniu tonera wystarczy zastąpić go nowym, podobnie jak tusze w drukarkach atramentowych. W modelach z rozdzielonymi elementami zużycie tonera może być natomiast kontrolowane. Jeżeli urządzenie drukuje wiele mocno rozbudowanych grafik, toner najprawdopodobniej bardzo szybko się wyczerpie. Bęben natomiast ulega zużyciu niezależnie od rodzaju wydruku. Wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć przede wszystkim od intensywności użytkowania sprzętu drukującego. W przypadku bardziej ograniczonej eksploatacji, lepszym, tańszym i bardziej wydajnym rozwiązaniem jest drukarka posiadająca moduł zintegrowany. Użytkownicy drukujący setki dokumentów powinni natomiast rozważyć również drugą opcję.

Magnetyczne tonery do drukarek

Magnetyczny system rozpoznawania znaków to system odpowiednich czcionek, składający się z cyfr oraz symboli. Wszystkie wydrukowane w ten sposób znaki posiadają unikalną ilość tlenku żelaza, przez co każdy z nich namagnetyzowany jest nieco inaczej. Elementy wydrukowane w taki sposób można odczytać jedynie za pomocą wymaganych urządzeń elektronicznych, na przykład specjalnych skanerów. Technologia magnetycznego systemu rozpoznawania znaków znalazła szerokie zastosowanie w bankowości. Drukarki laserowe są tam wykorzystywane do zabezpieczenia rozmaitych dokumentów, na przykład regulujących określone zobowiązania. System ten funkcjonuje także w automatach bankowych.

Tonery regenerowane

Odzysk tonerów do drukarek przeprowadzany jest głównie ze względu na czynniki ekonomiczne oraz środowiskowe. Recykling praktykowany jest zarówno przez producentów oryginalnych, jak i dostawców materiałów eksploatacyjnych znanych jako zamienniki. Po wyrzuceniu na zwykły śmietnik toner może mieć niekorzystny wpływ na środowisko, ze względu na znajdujące się w resztkach proszku substancje. Jego cząstki są drobne i bardzo lekkie, przez co do rozpylenia zawartości na rozległy obszar wystarczy nawet nieduży podmuch wiatru. Istotnym aspektem jest obecność na rynku tonerów regenerowanych. Powstają one częściowo lub w całości z elementów pozyskiwanych w procesie recyclingu. Do zalet tonerów regenerowanych należy ich niska cena, bardziej atrakcyjna od produktów oryginalnych. Tonery regenerowane mogą być także poprzez bezpośrednie uzupełnienie ich proszkiem, jednak takie rozwiązanie jest zazwyczaj bardziej kosztowne.

Portal Tuszmarkt.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

Dodaj komentarz