Co powinien zawierać projekt architektoniczno-budowlany?

Wybudowanie własnego domu to życiowe marzenie wielu osób. Aby jednak mogło się spełnić, potrzebny jest solidny, zgodny z zasadami prawa, projekt architektoniczno-budowlany. W 2020 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Jeśli nie jesteś z nimi na bieżąco lub po prostu chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik, warto powierzyć wykonanie projektu profesjonalnemu biuru architektonicznemu w Katowicach lub innym mieście w Polsce.

Czym jest i co zawiera projekt architektoniczno-budowlany?

Projekt architektoniczno-budowlany wchodzi w skład projektu budowlanego. Ten oprócz niego zawiera również projekt zagospodarowania działki lub terenu, a także projekt techniczny. Komplet dokumentów, które należy złożyć przed budową domu do starostwa powiatowego, musi zawierać wszystkie powyższe projekty.

Sam projekt architektoniczno-budowlany obejmuje przedstawienie układu przestrzennego oraz rozwiązań materiałowych i technicznych. Niezbędne jest zawarcie takich informacji, jak kategoria oraz rodzaj obiektu, jego sposób użytkowania, forma architektoniczna, parametry, sposób posadowienia, użyte materiały, a także planowane charakterystyka energetyczna. Powinien on obejmować rzuty wszystkich możliwych poziomów domu, czyli też tych mniej oczywistych, jak dach czy fundamenty. Wymagane są również rysunki wewnętrznych instalacji oraz konstrukcji, a także przekroje elewacji.

Należy przy tym pamiętać, że sporządzone rysunki nie mogą się charakteryzować skalą mniejszą niż 1 do 100. W sytuacji, gdy projekt dotyczy rozbudowy skala musi natomiast wynosić co najmniej 1 do 50.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy biura architektonicznego? Katowice

Jak widzisz, samo uzyskanie pozwolenia na budowę domu wymaga dość sporej ilości czasu. Możesz go jednak znacznie zaoszczędzić, jeśli zlecisz wykonanie projektu profesjonalnemu biuru architektonicznemu – Katowice to jedno z miast, w których swoje usługi oferują prawdziwi fachowcy w tym zakresie. Dzięki podjęciu z nimi współpracy zyskujesz pewność, że Twoja dokumentacja będzie kompletna, rzetelna i zgodna z prawem, a projekt Twojego domu spełni wszystkie Twoje oczekiwania.

Dzięki sprawnie i poprawie wykonanemu projektowi zrealizujesz swoje marzenie o własnej nieruchomości w założonym terminie, dlatego tak wiele osób korzysta z pomocy biura architektonicznego w Katowicach i nie tylko.

Ile kosztuje wykonanie projektu przez biuro architektoniczne? Katowice

Ze względu na to, że każdy obiekt budowlany jest inny, architekci najczęściej podają cenę za metr kwadratowy. Kwoty wahają się zazwyczaj w granicach od 50 do 200 złotych, jednak mogą różnić się w zależności od biura architektonicznego. W Katowicach znajdziemy wiele pracowni, w których jakość idzie w parze z atrakcyjną ceną.

Wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego to jeden z najważniejszych kroków do spełnienia marzenia, jakim jest wybudowanie własnego domu, dlatego dobrze jest powierzyć to zadanie prawdziwym profesjonalistom, którzy zadbają o każdy jego szczegół.