Jak dbać o zegarek?

Zegarek może być modnym dodatkiem. Jednak jego najważniejszą funkcją jest wskazywanie czasu. Gdy go kupujemy, zależy nam na tym, by jak najdłużej nam służył, nie psuł się i wyglądał jak najlepiej. Istnieje parę sposobów na to, by przedłużyć jego żywot oraz, żeby przez dłuższy czas zachować go w idealnym stanie. O czym zatem warto pamiętać, gdy posiadamy zegarek?

Jak dbać o zegarek, czyli regularnie czyszczenie

Jeśli chodzi o to, jak dbać o zegarek, należy przede wszystkim pamiętać o regularnym czyszczeniu. Dzięki temu drobinki kurzu nie będą przedostawać się do środka i nie uszkodzą mechanizmu.

Czym najlepiej czyścić? Zależy od zegarka. Przeważnie najlepiej sprawdza się sucha, miękka szmatka. Wycieramy nią regularnie całe urządzenie, zarówno kopertę, jak i pasek. W przypadku modeli wodoodpornych można urządzenie wyczyścić lekko wilgotną szmatką. Istotne jest to, by ścierka była miękka. Nie zaleca się stosowania szorstkich materiałów, które mogłyby uszkodzić urządzenie.

Unikaj chemikaliów

Nigdy nie powinno się stosować żadnego rodzaju chemikaliów w kontakcie z zegarkiem. Nie ma tutaj znaczenia, czy będzie to mydło, płyn czy kosmetyki. Wszystkie tego typy produkty mogą doprowadzić do uszkodzenia zarówno paska, jak i koperty. Jeśli czegoś używaliśmy, najlepiej poczekać, aż skóra dokładnie wyschnie, a dopiero potem zakładamy na rękę zegarek. Jak dbać o niego podczas słonecznych dni? Najlepiej unikać promieni słonecznych. Nie zaszkodzą samemu mechanizmowi, ale mogą doprowadzić do wyblaknięcia paska (w przypadku skórzanych i materiałowych elementów).

Regularnie serwisuj zegarek

Jeśli chodzi o to, jak dbać o zegarek, nie można zapominać o regularnym odwiedzaniu zegarmistrza lub specjalnego serwisu. Najlepiej robić to co dwa lub trzy lata w przypadku modeli kwarcowych.

Jeśli bateria się zużyła, to należy jak najszybciej ją wymienić. Zbyt długie zwlekanie może doprowadzić do wycieku płynu ze środka, a to doprowadzi do dosyć poważnych uszkodzeń samego mechanizmu.

Przy tym należy pamiętać, że nie wolno nigdy otwierać zegarka Atlantic Worldmaster Original samodzielnie. W przypadku każdego modelu mamy do czynienia z wieloma pojedynczymi elementami. Wszystkie są wykonane z prawdziwą precyzją i umieszczone w zegarku. Nieodpowiednie otwarcie oraz naruszenie mechanizmu może go uszkodzić. W serwisie będą wiedzieli, jak otworzyć czasomierz i zająć się nim bez ryzyka spowodowania usterki. Trzeba bowiem zadbać o to, by nie dostał się do środka kurz lub brud oraz, aby nie uszkodzić systemu wodoodpornego.

Staraj się unikać zadrapań

Wcześniej czy później może dojść do pojawienia się rys na szkle lub kopercie. Warto jednak zadbać o to, by stało się to jak najpóźniej. W jaki sposób można zadbać o zegarek? Na początek nie noś bransolet czy żadnej biżuterii na tej samej ręce, co czasomierz. To może bowiem porysować zarówno krawędzie, jak i tarczę.

Warto też za każdym razem zdejmować urządzenie, gdy zamierzamy zabrać się za czynność, podczas której mógłby ulec zarysowaniu. Przy ściąganiu i odkładaniu także należy być jak najbardziej ostrożnym.

Upadek oraz uderzenie o ziemię może doprowadzić do zadrapań, ale także poważniejszych uszkodzeń – nawet elementów wewnętrznych. Naprawa natomiast bardzo często staje się bardzo kosztowna.

Odpowiednio przechowuj zegarek

Istotne jest oczywiście prawidłowe przechowywanie zegarka w czasie, gdy go nie nosimy na ręce. Najlepiej nie zostawiać go gdziekolwiek – choćby dlatego, by przypadkiem go nie strącić. Zaleca się trzymanie zegarka w oryginalnym pudełku, do którego nie dostaje się wilgoć i kurz. Jeśli w opakowaniu jest miejsce na większą ilość czasomierzy, warto je od siebie oddzielić oraz trzymać tak, by się nawzajem nie stykały. Dodatkowo nie należy trzymać zegarków szkłem do dołu.

Podsumowanie

Dbanie o zegarek Atlantic Worldmaster Original nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprowadza się to do prostych czynności, które nie wymagają wiele czasu, a dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się swoim czasomierzem. Wystarczy zatem pamiętać o kilku wspomnianych wcześniej radach.