Jak przygotować się do długiej podróży samochodem?

Podróż samochodem na wakacje to nie tylko przygoda, ale także poczucie niezależności i pewnego rodzaju wolności. Wybierając się w podróż samochodem, posiada się pewność, że można zabrać ze sobą wszystko, co jest potrzebne. Dodatkowo nie trzeba dostosowywać się do żadnych ram czasowych, tylko można wyjechać z każdego miejsca, o tej godzinie, o której po prostu się chce. Jednak należy pamiętać, że długa podróż samochodem wymaga odpowiedniego przygotowania, o którym można nie wiedzieć, wybierając się w taką podróż po raz pierwszy. Jak przygotować się do długiej podróży samochodem, aby zachować bezpieczeństwo swoje i pasażerów?

Jak przygotować się do długiej jazdy samochodem?

Wiele osób wyruszając w dłuższą podróż samochodem, nie zastanawia się nad tym, co właściwie powinno się zrobić, aby zadbać o bezpieczną jazdę. Potem widać efekty takiego zachowania, ponieważ wynikają z niego bardzo często różne wypadki i inne nieprzyjemne zdarzenia. Są pewne istotne rzeczy, które należy wykonać przed wyjazdem w podróż. Co do nich należy?

Czy opony nie są zniszczone?

Niestety bardzo niewielu kierowców martwi się swoimi oponami, co absolutnie nie jest dobrym ruchem. Opony są jednymi z ważniejszych elementów samochodu, o który należy dbać bo od niego zależy bezpieczeństwo wszystkich osób znajdujących się w pojeździe. Zwłaszcza kupując używane opony lub tanie nalewki zamiast nowych i lepszych modeli powinno się regularnie sprawdzać ich stan. Warto zorientować się, jaka jest wysokość bieżnika oraz czy nic nie jest wbite w oponę. Można je również sprawdzić od wewnętrznej strony, ponieważ złe ustawienia samochodu mogą znacznie wpływać na nierównomierne zużycie. Dobrym pomysłem przed jazdą, jest także przeprowadzenie testu na ściąganie samochodu – na równej nawierzchni, należy podczas ostrożnej jazdy puścić kierownicę i przyjrzeć się, czy auto nie skręca samoistnie w żadną stronę.

Ciśnienie w oponach

Jeżeli wszystko z oponami jest w jak najlepszym porządku, można sprawdzić ciśnienie w oponach. Zbyt wysokie oraz zbyt niskie ciśnienie ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Poziom olejów i płynów chłodniczych

Osoby, które posiadają samochody bez czujników, powinny regularnie sprawdzać, jak się ma poziom olejów i płynów pod maską samochodu. Wszystkie płyny eksploatacyjne powinny być odpowiednio uzupełnione.

Wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Wycieraczki nie są elementem, który kosztuje jakoś dużo, dzięki czemu można szybko i tanio je wymienić, jeśli przyjdzie taka potrzeba. Nawet najtańsze będą lepsze od starych i zużytych. Należy dbać o odpowiednią widoczność na drodze, także uzupełniając płyn do spryskiwaczy.

Przygotowywanie samochodu do długiej podróży

Ogólnymi najważniejszymi zabiegami przed wyruszeniem w podróż, jest przegląd samochodu. Jest to kluczowa czynność, od której może zależeć bezpieczeństwo wszystkich pasażerów, a także i pozostałych użytkowników ruchu. Jeżeli nie posiada się swojego samochodu, warto zajrzeć do miejsc, takich jak na przykład wypożyczalnia aut Jasło. Jest to idealna alternatywa dla osób posiadających prawo jazdy, ale nie własny samochód. Wypożyczalnia aut (Jasło) jest zobowiązana do dbania o samochody, jakie udostępnia klientom, dzięki czemu ma się gwarancję bezpiecznej jazdy.