Jak wybrać fotel biurowy?

Fotel biurowy to bardzo ważny zakup do biura. Ten niepozorny element pozwoli na wygodną pracę nawet przez długie godziny. Nie warto na nim oszczędzać, dlatego koniecznie sprawdź, jak wybrać fotel biurowy oraz jakie parametry powinien mieć, by służyć jak najdłużej.

 

Fotel biurowy – jak wybrać?

Przede wszystkim podczas wybierania fotela biurowego trzeba brać pod uwagę wzrost, wagę, a także rodzaj biura, jaki posiadasz. Wiele mebli stojących w domach nie posiada regulacji wysokości blatu. Może być to kłopotliwe, ponieważ niestety musisz mieć wtedy inne oparcie pod ręce. W fotelu biurowym służą do tego podłokietniki, dlatego warto wybrać taki model, który będzie miał regulację ich wysokości. Dzięki temu znacznie łatwiej dopasujesz wysokość rąk do wysokości blatu biurka. Niektóre podłokietniki są regulowane na dwóch poziomach – góra-dół oraz prawo-lewo. To również przydatna opcja, ponieważ każdy ma inny rozstaw rąk względem ciała – ludzi cechują różne szerokości tułowia, więc trzeba dopasować fotel do indywidualnych potrzeb i ułożenia sylwetki. 

Oczywiście fotel biurowy musi być wygodny. Zwracaj uwagę na siedzisko. Nowoczesne fotele biurowe posiadają potrójną regulację – kąta nachylenia oparcia, wysokości, a także w odcinku lędźwiowym. Ten element jest bardzo istotny, ponieważ siedząc bardzo długo w złej pozycji, możesz obciążyć kręgosłup. Zadbaj więc o to, by fotel był idealnie dopasowany do ciała.

Liczy się również zagłówek, który sprawi, że nie będziesz obciążać odcinka szyjnego. W takich fotelach montuje się specjalne poduszki, pozwalające oprzeć głowę i nie wysilać szyi podczas długiego siedzenia przed monitorem komputera. Zagłówki są ważne szczególnie dla grafików komputerowych, którzy spinają mięśnie barków i szyi podczas długiego siedzenia.

 

Jak wybrać dobry fotel biurowy i, czy lepszy będzie zwykły model czy gamingowy?

Wiele osób chce mieć nowoczesne biuro, więc wybiera fotele gamingowe. Są one stworzone dla profesjonalnych graczy, którzy długie godziny spędzają na siedzeniu przy komputerze. Takie modele mają najczęściej kubełkowy kształt, a także posiadają regulowane podłokietniki. Posiadają również specjalną poduszkę pod lędźwie oraz możliwość maksymalnego odchylenia oparcia w tył, by móc zrelaksować się i położyć w przerwie między jedną grą a kolejną.

Fotel gamingowy ma swoje plusy i minusy – przede wszystkim jest ultra wygodny, ponieważ został stworzony dla osób, które bardzo dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej. Dodatkowo posiada odpowiednie certyfikaty oraz często jest wykonany z oddychających materiałów przypominających skórę. 

Niestety, ma to swoją cenę, a fotele gamingowe choć są wygodne, nie należą do najtańszych. Na dobrej jakości model tego typu trzeba wydać około 3000 zł. Niektóre wykonywane są na zamówienie, więc można zażyczyć sobie dodatek oparcia z wyhaftowanym nickiem z gry lub ulubioną postacią.

Fotele tego typu zajmują też sporo miejsca, więc nie zawsze będziesz w stanie je zmieścić w niewielkim biurze. Mogą również okazać się zbyt wąskie, ponieważ mają kubełkowy kształt i są zwężane po bokach. Nie każda osoba będzie w nich czuła się komfortowo. Minusem jest też to, że fotele gamingowe nie zawsze posiadają wszystkie opcje w pakiecie podstawowym. Za poduszkę pod lędźwie lub regulowane podłokietniki trzeba niestety dodatkowo zapłacić, co może być problemem dla wielu osób. 

Tradycyjne fotele biurowe z kolei nie mają tak kosmicznego i ładnego designu, ale są nieco bardziej eleganckie. Dodatkowo zajmują mniej miejsca i są nieporównywalnie tańsze od gamingowych odpowiedników. Można kupić je w wersji z obiciem materiałowym lub skórzanym. Oferują także dość duży wybór kolorów i wzorów.

Fotel do biura nie musi być jednak bardzo drogi. Można sprawdzić rankingi, takie jak ten https://terdeals.com/pl/ranking/30/ranking-top-10-foteli-biurowych-do-1000zl. Dzięki temu dobierzesz idealny model do biura, który będzie Ci służył bardzo długo. Warto poczytać również opinie o fotelu, jaki zamierzasz kupić. To na pewno pomoże w wyborze idealnego egzemplarza.