Dlaczego kołdra z jedwabiu jest warta swojej ceny?

Sen jest niezbędny do prawidłowego działania całego organizmu u każdego człowieka. Problemy z nim związane często przekładają się na gorszy stan zarówno fizyczny, jak i psychiczny, a także są powodem wielu chorób i schorzeń. Istnieje jednak wiele sposobów na znaczne podniesienie jakości i komfortu spania. Jednym z nich jest dobór odpowiedniej kołdry. Na rynku dostępnych jest wiele produktów wykonanych z różnego rodzaju materiałów, jednak tylko niewielka ich grupa ma realny wpływ na poprawę snu. Do tej właśnie grupy należy jedwab i wykonane z niego kołdry.

Czym w ogóle jest jedwab?

Jest to włókno uzyskiwane z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. Obecnie wytwarza się go około 50 tysięcy ton rocznie, co stanowi zaledwie dwa promile światowej produkcji włókien. Również określeniem jedwab nazywa się tkaninę wykonaną z tego włókna. Dowody historyczne wskazują na to, że na terenie starożytnych Chin jedwab był wytwarzany już w okolicach 3600 roku przed naszą erą, a jego odkrycie owiane jest pewną legendą. Panujący w latach 2697 – 2597 cesarz poprosił żonę, by ta sprawdziła, co w ogrodzie niszczy drzewa morwowe. Na miejscu odnalazła ona larwy przędące błyszczące kokony. W wyniku zbiegu okoliczności jeden z kokonów wpadł do wrzącej wody. Po chwili okazało się, że można z niej wyciągnąć delikatną nić, którą cesarzowa zwinęła w szpulę.

Przez wiele stuleci Chińczycy strzegli sekretu wytwarzania jedwabiu, ponieważ handel nim był niesamowicie lukratywnym źródłem przychodu. Na zachód dostarczano go tzw. jedwabnym szlakiem. Oznacza to, że nieraz „przesyłka” musiała pokonać około 12 000 kilometrów! Tkanina sama w sobie była droga, dlatego można sobie wyobrazić, że w Europie warta była majątek. Bizantyjscy historycy przyjmują, że udało się wykraść tajemnicę tworzenia jedwabiu dwóm misjonarzom, którzy dostarczyli je na teren Konstantynopola w okolicach 550 roku.

Produkcję jedwabiu można podzielić na cztery etapy. Pierwszym jest stworzenie „farmy”, czyli posadzenie drzew, najlepiej morw i dębów. Następnie hoduje się jedwabniki, które w postaci larw przędą kokony, a po czasie zmieniają się w motyle. Później pozyskuje się włókno – kokony zanurza się w gorącej wodzie (1 kokon daje około 1,6 km cienkiej nici!). Ostatnim elementem jest przędzenie.

Dlaczego kołdry jedwabne są tak cenione?

Najważniejszym aspektem jest fakt, że jedwab pozyskuje się w sposób naturalny. Dzięki temu jest przyjazny dla zdrowia i bardzo elegancki. Wiele osób docenia materiał przez właśnie wygląd, ponieważ np. ubrania posiadają wysoki połysk i niezwykle delikatną fakturę. Są także niesamowicie lekkie, co jest dodatkowym atutem. Poza wspomnianą odzieżą materiał ten ma wiele innych zastosowań w przemyśle tekstylnym.

Kołdra z jedwabiu jest wbrew pozorom niesamowicie trwała, wytrzymała. Dzięki temu można ją stosować przez lata. Nie bez powodu najlepsze hotele na świecie stawiają właśnie na nie w swoich najdroższych apartamentach.

Istnieje spore grono osób, które cierpią z powodu alergii. Tutaj można więc zaznaczyć inną, ważną cechę tego materiału. Kołdra jedwabna jest doskonałą propozycją dla osób o wrażliwej skórze, którą często dotykają reakcje alergiczne. Jedwab to wyłącznie proteina – białko, przez co nie zagnieżdżają się w nim roztocza, pasożyty, grzyby, pleśni. Oczywiście, kołdra to jedno, jednak równie ważne są także poduszki jedwabne. Kiedy wszystko zostanie okryte poszewką z tego samego materiału, można liczyć na niesamowity komfort.

Kobiety z długimi włosami doceniają fakt, że po nocy „z jedwabiem” włosy nie plączą się, ani nie puszą. Do tego znika problem nieestetycznych, różowych odcisków, które widać na ciele o poranku przy innych kołdrach i pościelach. Jedwab również doskonale reguluje temperaturę ciała, a więc zapobiega nadmiernej potliwości, ale nadal zapewnia ciepło i pełną wygodę.

Czy jedwab ma minusy?

Oczywiście, nie ma róży bez kolców, jednak w tym przypadku wspomniane kolce nie są bardzo ostre. Przede wszystkim kołdra jedwabna wymaga specjalnej pielęgnacji. Najważniejsza jest temperatura. Materiał ten pierze się wyłącznie w niskiej, najlepiej używając programu do delikatnych tkanin. Do tego dochodzi kwestia detergentu. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie specjalnego płynu do jedwabiu, jednak niektórzy stosują szampon przeznaczony do delikatnych włosów. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak udanie się do pralni, w której doświadczeni pracownicy wiedzą jak obchodzić się z takim materiałem.

Innym minusem jest także cena. Niestety, kołdra z jedwabiu jest dosyć droga. Co prawda, nie jest to materiał przeznaczony dla królów, tak jak kiedyś, jednak nadal jego cena jest wysoka. Nie zmienia to jednak faktu, że jedwab jest trwały, hipoalergiczny, a także bardzo przyjemny w dotyku. Mówiąc w skrócie, jego właściwości są na tyle wyjątkowe, że koszt związany z zakupem jest adekwatny do jakości.

Wybieraj tylko pewne sklepy!

Niestety, kołdry jedwabne często są podrabiane. Jest to związane z nieuczciwością sprzedawców, którzy reklamując produkt jedwabny, oferują kołdrę, która co prawda ma domieszkę tego materiału, ale spory odsetek stanowi inne tworzywo, np. syntetyczne. Z tego powodu kupuj zawsze od pewnych dostawców. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty posciel.biz, czyli sklepu, który szczególnie przykłada się do tworzenia swojej oferty produktowej. Wszystkie informacje zawarte na stronie są rzetelne, a każdy element asortymentu odznacza się wysoką jakością.

Dodaj komentarz