Romantyzm – najważniejsze lektury

Romantyzm – koniec XVIII wieku, spada popularność haseł oświeceniowych, zaczynają tworzyć Goethe Schiller, a następnie wraz z początkiem XIX wieku zaczynają przeważać poeci nowej generacji, a na ziemiach polskich nurt narodowowyzwoleńczy kreuje nowe pokolenie poetów i pisarzy. W 1822 roku Adam Mickiewicz wydaje tomik poezji z “Balladami i romansami”, co daje początek nowej epoce, jakże ważnej w historii literatury polskiej. Wiedza na temat tego okresu jest szczególnie istotna, zwłaszcza, że nie chodzi tutaj o samą literaturę i jej piękno, ale fakty historyczne, które zostały zawarte w dziełach tego okresu. W szkole nie brakuje lektur z tego okresu, które powinien przeczytać każdy uczeń. Romantyzm lektury są nieco wymagające, zwłaszcza, jeśli mówimy o naprawdę poważnych dziełach Mickiewicza, czy o dramatach Szekspira. Romantyzm lektury nie każdemu uczniowi odpowiadają, zdecydowana większość woli fraszki, nowele, a nieprzepełnione smutkiem wiersze, czy powieści, tematy patriotyczne, narodowowyzwoleńcze.

Continue reading „Romantyzm – najważniejsze lektury”

Carrie książka na początek

Stephen King to jeden z najbardziej poczytnych twórców literatury grozy. Jego horrory i nieprzewidywalne historie przygodowe zapewniły mu sprzedaż blisko czterystu milionów książek na całym świecie. Jego powieści są nie tylko masowo tłumaczone na setki różnych języków tak szybko, jak tylko się ukazują, ale również bez problemu pozyskują kolejnych reżyserów i producentów na rzecz realizacji kolejnych kinowych adaptacji hitów Pana Kinga. Aby zapracować sobie jednak na taką renomę i rozpoznawalność, Stephen King musiał napisać najpierw wiele elektryzujących powieści. To, co wyróżniało go już od samego początku na tle innych twórców literatury grozy, to bardzo barwni bohaterowie i nieoczywiste, a jednocześnie bardzo wciągające historie życiowe postaci, z którymi bardzo szybko czytelnik może się zidentyfikować. Międzynarodowa sława Kinga trwa już czterdzieści lat, gdyż jego pierwsza Carrie książka ukazała się już w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych. Była to historia o bardzo nieśmiałej licealistce z niedużego amerykańskiego miasteczka, która w dniu swojego pierwszego okresu nabywa także zdolności telekinetyczne.

Continue reading „Carrie książka na początek”

Pozytywizm – najważniejsze lektury

Pozytywizm to jeden z kierunków w literaturze, który powinien znać każdy uczeń kończący szkołę. Każdy z nich powinien wiedzieć, że nazwa tej epoki została zaczerpnięta z nurtu filozoficznego zapoczątkowanego przez A. Comte’a, J.S. Milla, jak również H. Spencera i innych. Równie ważne są podstawowe hasła polskiego pozytywizmu, jak praca organiczna – społeczeństwo jest jednym organizmem, jak również pracy u podstaw. Kult nauki i pracy emanuje z książek tego okresu bardziej niż może się wydawać. Pozytywizm lektury nie są najbardziej lubiane przez uczniów polskich szkół, aczkolwiek nie są tak odrzucane jak twórczość okresu ciemnego średniowiecza.

Continue reading „Pozytywizm – najważniejsze lektury”

Książki przygodowe

Niektóre gatunki literackie mają zdecydowanie liczniejszą grupę odbiorców, niż inne. Dzięki temu przyciągają więcej pieniędzy i gwarantują sławę, co przekłada się na stały dopływ nowych talentów, świeżego spojrzenia, oraz agentów i menadżerów skłonnych do podpisywania kontraktów nawet na nieduże opowiadania czy nowele. Niektóre książki przygodowe mają problem z tym, aby osiągnąć równie wysoki poziom, co dzieła typowo sensacyjne czy chociażby poradniki. W latach dziewięćdziesiątych sensacja cieszyła się absolutnie największą popularnością i autorzy opisujący akcje komandosów czy thrillery polityczne mogli sprzedawać miliony książek dziennie. Z czasem to poradniki o zdrowym żywieniu, asertywnym i harmonijnym życiu czy samodoskonaleniu, zaczęły sprzedawać się najlepiej. Era, w której to książki przygodowe stanowiły najchętniej wybierany rodzaj literatury w księgarniach i bibliotekach, przeminął dość dawno. Tego typu przygodowa literatura święciła triumfy przede wszystkim w drugiej połowie XX wieku, a więc już po wojennej traumie. Wtedy świat rozwijał się w błyskawicznym tempie, a niesamowite osiągniecia nauki jak komputery czy loty w kosmos tylko napędzały wyobraźnię autorów, dla których książki przygodowe były idealnym formatem do przekazania dużej ideologii pod przykrywką ciekawej przygody.

Continue reading „Książki przygodowe”