Sebastian Janikowski to jedyny Polak w NFL

Polscy kibice z uwagą śledzą wyczyny naszych sportowców poza granicami kraju. Kiedyś wszystkie oczy były skierowane na Adama Małysza, który królował na światowych skoczniach narciarskich. Dziś pałeczkę po nim przejął Kamil Stoch, a próbuje mu dorównywać również Piotr Żyła. W piłce nożnej wielkie sukcesy odnosi Robert Lewandowski, który w Borussi Dortmund zdobył dwa mistrzostwa Niemiec, został Królem Strzelców Bundesligi i strzelił cztery gole w jednym meczu słynnemu Realowi Madryt.

Potem przeszedł do Bayernu Monachium i też zachwyca opinię publiczną.

Spore sukcesy odnosi też Agnieszka Radwańska (w tenisie ziemnym) i Marcin Gortat – nasz „rodzynek” w NBA. Może nie każdy wie, ale jest też jeden Polak w NFL. To Sebastian Janikowski, który od wielu lat odnosi tam bardzo duże sukcesy i jest wyróżniającą się postacią. W naszym kraju futbol amerykański nie jest tak popularny, przez co niektórzy mogli nie słyszeć w ogóle o takiej osobie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej sylwetce polskiego kopacza, który na co dzień jest zawodnikiem Oakland Riders.

Warto wiedzieć, że aktualnie jedyny Polak w NFL urodził się 2 marca 1978 roku w Wałbrzychu. W młodości wyemigrował do Stanów Zjednoczonych – do swojego ojca, który wcześniej rozstał się z jego matką. Henryk Janikowski ułożył sobie nowe życie za oceanem i postanowił pomóc swojemu synowi. Nasz jedyny Polak w NFL początkowo grał w Stanach Zjednoczonych w piłkę nożną. Tym samym niejako kontynuował karierę, którą rozpoczął w juniorach Górnika Wałbrzych. Sebastian Janikowski miał spory talent, a w kraju niedużo brakowało, aby załapał się do jednej z młodzieżowych reprezentacji. Dokładnie w ostatniej klasie szkoły średniej nasz jedyny Polak w NFL zaczął jednak próbować swoich sił w futbolu amerykańskim. Sebastian Janikowski od zawsze wyróżniał się mocnym kopnięciem, a eksperci generalnie uważają go za najmocniejszego kopacza w całej stawce NFL! Tak rozwijała się jego kariera, której przełomowym momentem był rok 1997. Wtedy to nasz jedyny Polak w NFL trafił do NCAA – do ekipy uniwersyteckiego zespołu Florida State Seminoles. Dokładnie 15 kwietnia 2000 roku Sebastian Janikowski zdecydował się zaś na wzięcie udziału w drafcie NFL. Został wybrany przez Oakland Riders i w tamtym momencie jego kariera w najlepszej zawodowej lidze futbolu amerykańskiego wyraźnie nabrała rozpędu.

W tym klubie Sebastian Janikowski gra do dzisiaj. Nasz jedyny Polak w NFL ma na swoim koncie wiele rekordów i sukcesów. Na pewno warto wspomnieć o tym, że w 2011 roku Janikowski po raz pierwszy został wybrany przez kibiców do udziału w meczu gwiazd. Trzeba też zaznaczyć, że urodzony w Wałbrzychu zawodnik jest rekordzistą w swojej drużynie w kategorii „najlepsza skuteczność field goals w całej karierze””. Poza tym piastuje najlepszy wynik w liczbie zdobytych punktów w historii klubu (1142), a także w jednym sezonie (142). Sebastian Janikowski ma też największą liczbę celnych strzałów na bramkę w historii (aż 274). Najważniejsze osiągnięcie to chyba jednak udział w finale Super Bowl – 26 stycznia 2003. Do tej pory żadnemu innemu Polakowi się to nie udało.

Dodaj komentarz