Co powinno się znaleźć w każdej kuchni?

Dla osób, które lubią gotować, dobrze wyposażona kuchnia jest koniecznością i marzeniem. Jakie sprzęty powinny znaleźć się w kuchni osoby, której pasją jest gotowanie?

Najważniejszy jest garnek

Podstawowym rodzajem sprzętów są odpowiednio dobrane garnki i patelnie. Dobrze dobrane garnki wykonane są z dobrej jakości metalu. W przypadku tego rodzaju sprzętu cena ma znaczenie. Pamiętajmy, że sprzęty niskiej jakości nie tylko szybko się zniszczą, ale też mogą emitować do jedzenia szkodliwe składniki. Nie atestowane garnki czy patelnie mogą być wykonane z materiałów niewiadomego pochodzenia. Dobrej jakości garnki, na przykład garnki marki Kinghoff mają grube, warstwowe ścianki i grube dno, dzięki czemu, mimo że nagrzewają się powoli, dłużej trzymają ciepło. Potrawy w nich przygotowywane gotują się lub duszą powoli, dzięki czemu zachowują składniki odżywcze i aromaty. By spotęgować to działanie, warto mieć garnki z pokrywkami. W przypadku patelni grube dno zapobiegnie przywieraniu czy przypalaniu smażonych potraw. Pamiętajmy, że w przypalonych potrawach wytwarzają się toksyczne, rakotwórcze związki.

Bez noża ani rusz

Kolejny rodzaj sprzętu, którego wyboru należy dokonać starannie to kuchenne noże. Dobrze skompletowany zestaw noży bardzo ułatwi pracę. Noże do siekania warzyw, oprawiania ryb i mięsa to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchennych szuflad. Prócz tego przyda się nóż do krojenia sera. Oczywiście uzupełnieniem dobrze dobranych noży będzie także deska do krojenia, a najlepiej kilka. Najlepiej, żeby były wykonane z drewna lub bambusa. Deska kuchenna może służyć nie tylko do krojenia składników potrawy, ale także do serwowania.

Tym, co powinno się znaleźć w kuchni, są także mniejsze przyrządy, na przykład takie jak: praski do ziemniaków, łyżki cedzakowe czy zgniatarki do czosnku. Osoby, które oprawiają w kuchni całego surowego kurczaka lub rybę, na pewno docenią sekator do ryb i drobiu. Podzielenie na części ryby lub kurczaka przy pomocy innego narzędzia może być bardzo trudne albo nawet niemożliwe.

Niektóre narzędzia kuchenne warto mieć w co najmniej dwóch egzemplarzach, na przykład różnego rodzaju sitka. Warto posiadać dwa rodzaje sitek: jedno bardzo gęste wykonane z plastikowej lub metalowej siatki do płukania ryżu lub kaszy, i jedno z większymi otworami do odcedzania makaronu lub warzyw. Nie zapominajmy również o kwestii podania przygotowanych potraw. W dobrze wyposażonej kuchni powinny znaleźć się sztućce do sałatek, chochla do zupy czy przyrząd do podawania spaghetti.

Przechowywanie żywności

Nawet jeżeli gotowanie nie jest naszą największą pasją, dobrze wyposażona kuchnia ułatwi codzienne życie. Myśląc o tym, co powinno być w każdej kuchni, zazwyczaj mamy na myśli sprzęty przydatne właśnie w gotowaniu. Każda osoba, która gotuje przynajmniej od czasu do czasu, doceni dobrze zaprojektowane kuchenne narzędzie. Jednak dobrze wyposażona kuchnia to także sprzęt innego rodzaju, na przykład dobrze dobrana lodówka, która pomieści wszystko to, czego potrzebujemy. By dobrze dobrać lodówkę do swoich potrzeb, należy zastanowić się, jak wiele rzeczy chcemy w niej pomieścić. Dla wielu osób ważna jest duża zamrażarka. Zamrożone zapasy żywności mogą stanowić duże ułatwienie w codziennym przygotowywaniu potraw. Duża zamrażarka będzie nieodzowna, jeżeli chcemy mrozić zarówno gotowe potrawy przygotowane przez siebie, jak i kupione w sklepie półprodukty.

Kuchnia to także mniejsze sprzęty elektryczne. To w kuchni stoi ekspres do kawy, w kuchni również robimy gofry i tosty. Dla osoby, która lubi piec ciasta tym, co powinno być w kuchni, będzie sprawny piekarnik, a także dobrej jakości robot kuchenny. Uzupełnieniem dla urządzeń do pieczenia ciast będą drobne narzędzia służące do ich dekorowania, a także różnego rodzaju łopatki do wygładzania ich tuż przed wsunięciem do piekarnika. Prócz wszystkich wymienionych wyżej urządzeń  tym, co powinno się znaleźć w kuchni, jest to, czego prawdopodobnie używać będziemy najczęściej –  elektryczny czajnik.