Czym są lamele?

Dekorację wnętrz to bardzo powszechny i popularne aktualnie temat. Obecnie nie tylko projektanci czy architekci się na tym znają, ale także zwykłe osoby, które się tym interesują i chcą na własną rękę zrealizować swoje kreatywny pomysły aranżując od zera wnętrze swojego domu.

Większości osób na myśl przychodzą obrazy, kwiaty, wazony czy inne rzeźby, kiedy słyszą o dekoracji wnętrz. Jest to jednak znacznie szerszy temat i co prawda składa się z powyższych elementów, jednak spora część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że na projektowanie i aranżację składają się również takie rzeczy jak kolory ścian czy sztukateria.

Każdy słyszał co to sztukateria, ale mało kto potrafi szczegółowo odpowiedzieć co to tak naprawdę jest. Są to elementy dekoracyjne, głównie naścienne, które znane są wszystkim od wieków. Pierwsze tego typu aranżację używane były już w starożytności, jednak najbardziej zasłynęły w okresie renesansowo – barokowym, dzięki swojej niezwykłej estetyce i funkcjonalności. Od jakiegoś czasu bardzo popularne stały się lamele, które są częścią sztukaterii. Każdy komu zależy na minimalistycznym i nowoczesnym wyposażeniu powinien zainteresować się tym, ponieważ jest to odpowiedni element dekoracji do tego typu wnętrz.

Czym są lamele?

O listwach ściennych z pewnością słyszało wiele osób. Jest to świetny sposób na udekorowanie swoich ścian i osiągnięcie pewnego efektu wizualnego w pomieszczeniach, w zależności od ich kolorów, czy wielkości. Można z nich tworzyć ciekawe kompozycje czy obramowania pod bardzo różnymi kątami. Dają naprawdę sporo możliwości i pozwalają wyrazić siebie oraz dają upust wyobraźni. Lamele to właśnie jeden z rodzajów listew czy też paneli ściennych dekoracyjnych. Najczęściej są to pojedyncze listewki lub gotowe płyty, które są w formie pionowych, często drewnianych desek. Są łatwe do przyklejenia, zarówno na suficie, jak i na ścianie. Idealnie sprawdzą się w każdym wystroju, zwłaszcza tym nowoczesnym i deweloperskim. Mogą być wykonane z różnych materiałów, nie tylko drewnianych, choć jest to najpopularniejszy gatunek lameli. Na rynku dostępne są również te wykonane z aluminium czy PCV.

Do czego służą lamele?

Mogłoby się wydawać, że lamele to wyłącznie element dekoracyjny, które sprawia, że nasze pomieszczenie staje się bardziej estetyczne. Jednak te deski mają także wiele innych zastosowań, o których mało kto wie. Lamele posiadają całą masę zalet i cechują się niezwykłą estetyką, ale także funkcjonalnością.

Zdecydowanie będą przydatne, jeżeli komuś zależy na wygłuszeniu oraz dobrej akustyce pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Drewno, z którego są wykonane, w takiej formie będzie działać jak pianki akustyczne, a zatem idealnie wyciszą pokój i pozwolą na pełnię komfortu w zaciszu domowym. Oprócz tego świetnie nadadzą się na oddzielanie pomieszczeń, których nie dzieli bezpośrednio żadna ściana, jak np. połączona kuchnia z jadalnią i salonem. Z lameli można również stworzyć balustradę, czy sprawić, że pomieszczenie stanie się bardziej przestronne.

Dlaczego warto wybrać lamele?

Jak widać, lamele posiadają naprawdę sporo zastosowań w życiu codziennych, a w dodatku są bardzo estetyczne i idealnie wpasują w każdy wystrój wnętrza. A przy tym na rynku dostępne są w atrakcyjnych cenach oraz są łatwe w utrzymaniu. Tak jak każda drewniana część w domu, wymagają odpowiedniej impregnacji, a ich czyszczenie nie jest wcale takie trudne, ponieważ wystarczy zwykła zmiotka do kurzu lub wilgotna ściereczka.

Lamele są łatwe w montażu, utrzymaniu, a przy tym są bardzo estetyczne i funkcjonalne, to wszystko powoduje to, że stają się obecnie coraz bardziej popularne i chętnie wybierane przy aranżacji wnętrz.

Z czym łączyć lamele?

Dzięki temu, że lamele dają tak wiele możliwości umieszczenia ich w danym pomieszczeniu, wpasują idealnie wszędzie i w każdy styl. Bardzo popularne są we wnętrzach w stylu, nowoczesnym czy vintage, ale tak naprawdę nadadzą się wszędzie. Można je łączyć ze wszystkim, najczęściej spotyka się je w towarzystwie z betonem, kamieniem, stalą czy szkłem. Ich popularność sprawiła, że aktualnie na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje czy kolory, jednak najczęściej spotykane i dobierane do wnętrz są te w ciemnych i drewnianych odcieniach.