Czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia jest metodą leczenia, która otoczona jest przez wiele kontrowersyjnych opinii i uprzedzeń. Coraz częściej mówi się jednak o tej dziedzinie medycyny niekonwencjonalnej i wskazuje jakie korzyści dla zdrowia może ze sobą nieść. Do osteopaty można zgłosić się z różnymi problemami, a podkreślanym atutem tej metody leczenia jest brak dokuczających pacjentom skutków ubocznych. Na czym polega osteopatia? Czym zajmuje się osteopata?

Kim jest osteopata?

Osteopata to osoba o wysokich kwalifikacjach. Jest lekarzem, który ukończył sześcioletnie studia medyczne lub wykwalifikowanym magistrem fizjoterapii. Głównym elementem jego pracy jest prowadzenie terapii manualnej. Każdy pracujący w zawodzie osteopata może też wylegitymować się certyfikatami ukończonych szkoleń. Cechą charakterystyczną podejścia osteopatów do kwestii chorób, jest holistyczna ocena organizmu pacjenta. Każda osoba stawiająca się w gabinecie jest analizowana zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Osteopata – czym się zajmuje?

Czym się zajmuje osteopata? Stosuje on w procesie leczenia zróżnicowane techniki. Schemat wyniki jest jednak stosunkowo powtarzalny. Różni się on oczywiście w zależności od typu problemu zgłaszanego przez pacjenta. Podstawa to – podobnie jak w wielu innych specjalizacjach lekarskich – wywiad. Dodatkowo osteopata przeprowadza badania ortopedyczne czy neurologiczne. Czasem zleca nawet wykonanie badań laboratoryjnych. Wizyta w gabinecie z reguły trwa mniej więcej godzinę. Lekarz wykorzystuje m.in. terapie miękkotkankowe czy dotyczące punktów spustowych. Pacjenci muszą liczyć się z występującym po wizycie bólem, które jest uzasadniany faktem rozpoczęcia się procesów regeneracji tkanek.

Różnorodne narzędzia wykorzystywane przez osteopatów sprawiają, że są oni w stanie poradzić sobie z wieloma różnymi dolegliwościami zgłaszanymi przez pacjentów. Szerokie i otwarte podejście do zdrowia sprawia, że metody lecznicze osteopatów cieszą się coraz to większym uznaniem.

Kiedy warto skorzystać z usług osteopaty?

Czym zajmuje się osteopatia? Nie istnieje jeden wyznacznik mówiący o tym, kiedy należy skorzystać z usług osteopaty. Najczęściej w gabinetach pojawiają się osoby dotknięte przewlekłym bólem układu kostnego czy kręgosłupa. Jednak jest to tylko niewielki procent problemów, z którymi osteopatia będzie w stanie się uporać.

Na czym polega osteopatia? Bóle głowy, migreny, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, oddechowego czy problemy natury ginekologicznej – wszystkie te problemy mogą zostać rozwiązane w gabinecie osteopaty. Gabinety często oferują również terapię wad okołoporodowych czy nieprawidłowości związanych z postawą.

Osteopata czym się zajmuje? Rozwiązuje też problemy natury psychicznej. Bóle natury psychosomatycznej, stany lękowe i depresja – dyskomfort związany z tymi zaburzeniami również może być leczony przez osteopatę. Osteopatia Poznań – jakiego specjalistę wybrać? Przede wszystkim warto zweryfikować jego kompetencje i zapoznać się z opiniami dotychczasowych, leczonych przez niego pacjentów.