Jak doczyścić fugi bez szorowania?

Fugi to jedno z miejsc, do których osad lubi powracać. Dlatego trzeba je regularnie myć, by pozbyć się zabrudzeń. Wilgoć oraz ciepłe powietrze, jakie występują w kuchni i łazience to dobre warunki dla rozwoju bakterii czy pleśni. Do tego kurz, resztki kosmetyków lub jedzenia również wpływają na poziom czystości przerw między płytkami. Nie tylko źle to wygląda, ale do tego jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Jak zatem sobie z tym poradzić?

Jak doczyścić fugi bez szorowania?

Sposobów znajdzie się dosyć sporo. Domowe metody, wykorzystanie detergentów, pomoc specjalistów – to wszystko sprzyja zachowaniu czystości. W sklepach znajdziesz bowiem wiele środków, które mogą pomóc poradzić sobie z problemem. Jednak dzisiaj skup się na tym, jak czyścić fugi z wykorzystaniem różnorodnych sposobów.

Fugi – czyszczenie domowymi sposobami

Domowe sposoby przeważnie są najtańsze, gdyż wszystkie składniki masz już w domu. W szafkach nie brakuje pewnie sody, octu i wody, a to właśnie ich połączenie pomoże stworzyć pastę odpowiednią do czyszczenia fug.

W miseczce połącz 100 ml wody, tyle samo octu i jedno opakowanie sody oczyszczonej. Mieszaj aż do uzyskania w miarę jednolitej konsystencji. Pastę nałóż na fugi i pozostaw na mniej więcej godzinę. Po tym czasie przecieraj je mokrą szmatką aż do całkowitego pozbycia się pozostałości pasty. W razie konieczności i wystąpienia większych zabrudzeń czynność można powtórzyć. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, po prostu wywietrz pomieszczenie. Po kilku minutach powinieneś już nie czuć przykrej woni octu, która szybko wietrzeje.

Drugim domowym sposobem jest połączenie wody utlenionej z sodą. Stwórz z tego pastę, którą wystarczy nałożyć na wilgotne fugi i pozostawić na ok. 10 min. Po tym czasie możesz wszystko wytrzeć wilgotną szmatką.

Warto wykorzystać także sok z cytryny. Wyciśnij owoce, sok przelej do spryskiwacza i rozpyl go na wszelkie zabrudzenia. Możesz też wykonać pastę z proszku do pieczenia oraz wody. Po nałożeniu jej pozostaw mieszaninę na pół godziny na fugach. Na koniec przetrzyj powierzchnię czystą, wilgotną szmatką.

Jeśli jednak chcesz sięgnąć po detergenty, to zwykły Domestos dobrze się sprawdzi. Rozcieńcz go z wodą w proporcjach 1:1 i postępuj podobnie jak w przypadku wykorzystania sodu oraz octu.

Jak myć fugi? Wykorzystanie pary

Nie zawsze trzeba korzystać z silnych detergentów, by domyć fugi. Czyszczenie może przebiegać równie sprawnie, gdy skorzystasz z pary. Na rynku znajdziesz wiele urządzeń zwanych parownicami. Wystarczy wlać do nich odpowiednią ilość wody i zabrać się do pracy. Dzięki temu nie spędzisz godzin na sprzątaniu, a uporasz się z problemem o wiele szybciej.

Jak czyścić fugi? Środki chemiczne

Jeśli podane wyżej sposoby nie okażą się wystarczająco skuteczne lub chcesz po prostu sięgnąć po specjalistyczne środki do czyszczenia fug, to nic nie stoi na przeszkodzie. Większość z nich jest skuteczna i dobrze sprawdzi się przy wybielaniu fug oraz pozbywaniu się pleśni czy bakterii. Takie preparaty można kupić w wielu sklepach, także w budowlanych. Jakie środki nadają się najlepiej do mycia fug?

  • Warto stawiać na preparaty na bazie chloru. Są one jednak silnie żrące, dlatego zawsze rozcieńczaj je z wodą w proporcji 1:1. Potem nałóż mieszaninę na fugi, pozostaw na kilka minut i spłucz.
  • Niektórzy korzystają także z aktywnego tlenu w formie tabletek. Przeważnie stosuje się je do czyszczenia basenów. Taką tabletkę rozpuść w wodzie, przelej roztwór do spryskiwacza i rozpyl na fugi. Preparat zostaw na 20 minut, a następnie go zmyj.

Podsumowanie

Istnieje wiele sposobów na to, jak czyścić fugi skutecznie oraz sprawnie. Znajdą się zarówno domowe metody, jak i te z wykorzystaniem silnych środków czyszczących. Dlatego najlepiej samemu zdecydować, od którego wolisz zacząć.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu fug. Tylko wtedy możesz naprawdę zadbać o ich czystość oraz pozbędziesz się źródła bakterii i pleśni. Do regularnego mycia wystarczą domowe środki. Jeśli jednak dawno nie myłeś fugi, najlepiej sięgnąć po silniejsze detergenty, które powinny poradzić sobie z najgorszymi zabrudzeniami.