Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepłą to nowoczesne rozwiązania, które cieszą się coraz większym uznaniem w naszym kraju. Okazuje się, że pompy ciepła cechują się ekologią i wydajnym działaniem. Nie każdy wie, jak działają pompy ciepła w domu. Warto dokładnie przyjrzeć się tej propozycji, które może dać wiele korzyści. Jak działają pompy ciepła? O czym warto wiedzieć? Gdzie znajdziemy szeroką ofertę? Jakie zalety ma pompa ciepła?

Pompy ciepła – jak działają?

Ciekawe rozwiązania znajdziemy w firmie Vaillant – Łodź. Oferta obejmuje połączenie wysokiej jakości urządzeń i atrakcyjnej ceny. Każdy odbiorca może skorzystać z pompy ciepła w swoim domu. Pompy ciepła wymagają jedynie niewielkiej mocy elektrycznej, w celu wykorzystania ciepła z otoczenia. Istnieje wiele modeli, które pobierają energię z wody, powietrza lub gruntu. Różnią się one między sobą cenami i technologiami. Inne mogą być także wymogi prawne co do ich montażu. Jak działają pompy ciepła? Gdy na zewnątrz robi się chłodno, w środku także odczuwamy spadek temperatury. Ciepło w tym wypadku przemieszcza się zgodnie z kierunkiem temperatury – od cieplejszego, do chłodniejszego. Co ciekawe, możliwe jest przenoszenie ciepła w odwrotnym kierunku. Działanie pompy ciepła wiąże się z lodówką. Różnica wynika z tego, że pompa ciepła usuwa ciepło z zewnętrznej przestrzeni i przekazuje je do domu. Wykorzystuje w tym przypadku zasadę fizyczną o nazwie efekt Joule’a-Thomsona.

Niezawodna pompa ciepła

Warto wiedzieć, że pompa ciepła jest łatwą technologią, która składa się z kilku części. Obejmują one system źródła ciepła, pompę ciepła i system dystrybucji oraz przechowywania ciepła. Domownicy korzystają z odpowiedniej zasady działania pompy ciepła. Jak działają pompy ciepła w domu? Wykorzystują one następujące czynności:

  • Pobór ciepła – ciecz krąży w systemie źródła ciepła i absorbuje ciepło z otoczenia. Jeśli chodzi o modele powietrzne, zasysają one powietrze przez wentylator, który z kolei dostarcza ciepło bezpośrednio do urządzenia. 
  • Wykorzystanie ciepła – pompa ciepła ma obieg, w którym krąży czynnik chłodniczy. W parowniku dochodzi do przekazania energii środowiska z pierwszego obiegu, do chłodniczego czynnika. W efekcie czynnik chłodniczy odparowuje. Para jest pobierana przez sprężarkę. Ma ona za zadanie ponieść temperaturę czynnika chłodniczego. W skraplaczu z kolei gorący czynnik jest skraplany za pomocą wysokiego ciśnienia i oddaje on ciepło. Nie bez znaczenia jest to, że skroplony czynnik trafia do rozprężnego zaworu. W tym miejscu ponownie zmniejsza się jego ciśnienie, a stan skupienia zmienia się na ciekły. 
  • Ogrzewanie domu – w budynku ogrzewanym znajduje się instalacja grzewcza oraz zasobniki, które magazynują ciepło. Zazwyczaj w instalacji krąży woda, będąca grzewczym czynnikiem. Przejmuje ona ciepło i kieruje je do systemu dystrybucji (grzejniki, ogrzewanie płaszczyznowe). 

Kilka słów o historii

Warto wiedzieć, że rozwój pompy ciepła przypada na XIX wiek. W tamtym czasie Nicolas Carnot opublikował zasady, które dotyczyły działania pompy ciepła. Ponad sto lat później uruchomione pierwsze duże systemy pomp ciepła w Zurychu. Ogrzewały one ratusz, urzędy, krytą pływalnię i budynek kongresowy. Co ciekawe, pierwsza gruntowa pompa ciepła powstała w USA w 1945 roku. Była ona wyposażona w sprężarkę o mocy 2 kW. Od tamtego czasu pompy ciepła stały się coraz bardziej cenione na całym świecie. Doświadczenie licznych firm sprawiło, że możemy liczyć na nowoczesne urządzenia, zgodne z naszymi oczekiwaniami. 

Podsumowując, warto stwierdzić, że zasada działania pompy ciepła nie jest skomplikowana. Jeśli poszukujemy ciekawej oferty, warto odwiedzić stronę   https://vaillant-lodz.pl/oferta/pompy-ciepla/. Postawmy na model solidny i wytrzymały, który przez długi czas będzie nam służył w domu. Jak działają pompy ciepła? W tym wypadku urządzenie wykorzystuje specjalny efekt, za pomocą którego pobiera ciepło z wody, gruntu lub powietrza. Wiele zależy od tego, jaki model pompy ciepła wybieramy.