Dom czy mieszkanie – co bardziej opłaca się kupić?

Decyzja o zakupie nieruchomości często stawia nas przed dylematem, co wybrać: mieszkanie w bloku czy dom? Domy są samodzielnymi budynkami o niskiej zabudowie, przeznaczonymi zazwyczaj do użytku przez jedną rodzinę. Mieszkania to natomiast wiele jednostek mieszkalnych w budynku wielorodzinnym. Istnieją pewne cechy każdego z tych rodzajów nieruchomości, które każdy powinien rozważyć przed dokonaniem zakupu. Poniżej przedstawiamy kluczowe aspekty, które mają wpływ na wybór dogodnego rozwiązania, w zależności od osobistych preferencji i stylu życia oraz możliwości finansowych i planów na przyszłość.

Koszt zakupu

Pierwszym krokiem w kierunku podjęcia decyzji, czy wybrać dom, czy mieszkanie, jest świadomość własnej sytuacji finansowej i orientacja w cenach rynkowych. Sytuacja na rynku nieruchomości dynamicznie się zmienia, dlatego ważne jest śledzenie aktualnych trendów. Powszechne przekonanie, że mieszkanie jest tańsze niż dom, zwykle się sprawdza, jednak w rzeczywistości zależy to od wielu różnych aspektów, takich jak lokalizacja, metraż i liczba pomieszczeń oraz to, czy jest to rynek pierwotny, czy wtórny. Jeśli nie posiadasz wystarczających środków na kupno nieruchomości za gotówkę, powinieneś wiedzieć, że zdecydowanie łatwiej jest otrzymać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania niż domu. Jeśli rozważasz inwestycję w mieszkanie w budowie lub budowę własnego domu, pamiętaj o dodatkowych kosztach związanych z kwestiami prawnymi. 

Koszt utrzymania

Wszystkie nieruchomości wymagają stałej konserwacji i napraw. Zatem co jest lepsze, jeśli bierzemy pod uwagę koszty, dom czy mieszkanie? W przypadku mieszkania, kupujący musi ponosić coroczne opłaty eksploatacyjne uzależnione od wielkości nieruchomości, jednak w tej cenie zapewnione ma utrzymanie budynku, zieleni i obszarów wspólnych oraz koszty ochrony. Co więcej, koszty te rozkładają się na wszystkich lokatorów, dlatego nie są zbyt dotkliwe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku samodzielnego domu, ponieważ tutaj wszystkie koszty utrzymania ponosi właściciel i są one zdecydowanie wyższe niż te, które byłyby płacone w mieszkaniu. Dodatkowo, konieczne jest poświęcenie własnego czasu na zajmowanie się tymi kwestiami samodzielnie lub znalezienie wykonawców.

Możliwość sprzedaży

Nie ma wątpliwości, że upłynnienie nieruchomości zająć może więcej czasu, niż sprzedaż innych aktywów. Zależy to przede wszystkim od popytu na rynku, na którym znajduje się dana nieruchomość. Szczególnie dotyczy to domów, ponieważ znalezienie kupca jest w tym przypadku trudniejsze. Mieszkania, dzięki swoim małym rozmiarom i niższym kosztom utrzymania, cieszą się większym popytem.

Lokalizacja i udogodnienia

Kiedy zastanawiasz się, czy lepszy jest dom, czy mieszkanie, pomyśl o udogodnieniach, które są dla Ciebie ważne. Przemyśl kwestię odległości od pracy, dostępności transportu publicznego, a także bliskość supermarketu, szkoły, poczty, przychodni czy placu zabaw. Jeśli lubisz częste wyjścia na miasto, warto rozważyć zamieszkanie w pobliżu kawiarni, restauracji, barów, a także kin i teatrów. Jeśli bliskość centrum nie jest dla Ciebie kluczowa i zależy Ci na wolniejszym tempie życia, dom będzie lepiej odpowiadać na Twoje potrzeby. Właściciel domu może cieszyć się przede wszystkim posiadaniem ogrodu z tarasem i altaną, co jest szczególnie istotne dla osób lubiących kontakt z naturą.

Pomieszczenie gospodarcze, strych i piwnica to niezaprzeczalne atuty mieszkania w domu, a we własnym garażu wydzielić można nawet miejsce na mały warsztat. Udogodnienia te zazwyczaj nie są dostępne w blokach mieszkalnych, a jeśli się zdarzają, to często jest to jedynie niewielka komórka lokatorska lub miejsce w garażu podziemnym. Na nowoczesnych osiedlach, deweloperzy, tacy jak https://moeko.pl/, coraz chętniej uwzględniają potrzeby mieszkańców i projektują ogrody na dachu i obsadzone roślinami tereny zewnętrzne, jednak nie są one w stanie zapewnić prywatności takiej jak własny dom.

Elastyczność

Jeśli zastanawiasz się nad kwestią, czy wybrać dom, czy mieszkanie, plusy i minusy obu rozwiązań to coś, czemu powinieneś szczególnie przyjrzeć się w aspekcie elastyczności. Zanim zdecydujesz, jaki typ nieruchomości jest dla Ciebie najlepszy, zastanów się nad swoimi obecnymi potrzebami związanymi ze stylem życia oraz planami na przyszłość, np. czy chcesz założyć rodzinę lub czy masz dzieci, które wkrótce opuszczą dom. Jeśli masz duże wymagania co do tego, jak powinny wyglądać wnętrza Twojej nieruchomości i chcesz mieć jak największy wpływ na układ poszczególnych pomieszczeń, zdecyduj się na dom. Również w przypadku dużych rodzin, dom może zapewnić każdemu więcej prywatności. Da Ci on również więcej elastyczności w przypadku, gdy zmienią się Twoje okoliczności życiowe. Natomiast mieszkanie w bloku jest doskonałym wyborem, jeśli masz niewielkie potrzeby, małą rodzinę lub gdy Twoje dzieci wyfrunęły już z domu rodzinnego.

Bezpieczeństwo

Biorąc pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, co jest lepsze, dom czy mieszkanie? Jest to ważny punkt do rozważenia przy podejmowaniu decyzji. Osiedla z blokami mieszkalnymi często objęte są całodobową ochroną, uwzględnioną w kosztach utrzymania, jednak ubezpieczenie mieszkania od nieszczęśliwych wypadków należy wykupić we własnym zakresie. Podobnie wygląda kwestia ubezpieczenia w przypadku własnego domu, jednak tutaj również usługi firmy ochroniarskiej należy opłacić samodzielnie. Mieszkania, zwłaszcza te na ostatnich piętrach, są uważane za bezpieczniejszą opcję niż domy, ze względu na mniejszą dostępność dla włamywaczy, wspólną przestrzeń publiczną i lepsze zabezpieczenie budynku.