Jak zostać monterem stolarki budowlanej?

Jesteś młodą osobą i zastanawiasz się nad dalszym kształceniem, po którym chciałbyś otrzymać zawód? A może Twoja dotychczasowa praca nie spełnia Twoich oczekiwań pod kątem finansowym i zakresu obowiązków? 

Jeżeli nie obawiasz się pracy fizycznej, powinieneś rozważyć zostanie monterem stolarki budowlanej. Pamiętaj, praca w budowlance to nie tylko kurz, pył, wiercenie czy murowanie. Niezwykle istotna jest również rola monterów stolarki budowlanej, którzy zajmują się:

  • przygotowaniem wszelkich otworów do montażu stolarki, w tym oczywiście w grę wchodzi ich poszerzanie i wygładzanie
  • zamocowaniem stolarki w wyznaczonym miejscu
  • obróbką drzwi i okien płytą kartonowo-gipsową, murarską zaprawą lub na przykład listwami maskującymi. 
  • montowaniem wszelkich okuć metalowych, w których skład wchodzą między innymi zawiasy
  • wykończeniem poprzez na przykład tynkowanie, uszczelnianie czy malowanie
  • regulacją zamontowanej stolarki

Monter stolarki budowlanej – zawód

Zawód montera stolarki budowlanej jest niezbędny – głównie ze względu na ogromny rozwój technologii. Na przykład przy systemach okiennych producenci z roku na rok ulepszają swoje systemy, ale jednocześnie sprawiają że ich montaż staje się zdecydowanie cięższy. W Polsce nie brakuje pracy dla osób wykwalifikowanych w tym kierunku, a według wielu prognoz jest to niezwykle perspektywiczny kierunek zawodowy, dzięki któremu z roku na rok możemy się rozwijać. Co więcej, doświadczenie w takim zawodzie otworzy nam również drzwi do pracy za granicą. To właśnie tam fachowcy z naszego kraju są niezwykle cenieni oraz sowicie wynagradzani finansowo. Z tego też powodu warto równolegle z nauką zawodu nieustannie doszkalać swój język angielski. Warto pamiętać, że pomoże nam on nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. Ułatwi nam wyjazdy na wakacje za granice, gdzie umiejętność dogadywania się z obcokrajowcami będzie zależeć od stopnia posługiwania się językiem obcym. Jego dobra znajomość pozostawi nam również furtkę, w której będziemy mogli w każdej chwili zdecydować się na wyjazd do pracy za granicę na własną rękę, bez potrzeby korzystania z innych, zewnętrznych firm, które pomogłyby nam w komunikacji z pracodawcą i pobierały z tego tytułu wysoką prowizje. 

Monter stolarki budowlanej – praca

Praca w budowlance to idealna propozycja dla osób, które nie wyobrażają sobie pracy za biurkiem lub przy komputerze. W budowlance każde zlecenie, mimo że opiera się na konkretnych schematach – różni się od siebie, dzięki czemu ciężko doświadczyć tutaj rutyny. Każda realizacja jest inna, a sama praca fizyczna  i jej wyniki – przynoszą ogromną satysfakcję każdego dnia w pracy. 

Jak zostać monterem stolarki budowlanej?

Zastanawiasz się co możesz zrobić, aby zostać monterem stolarki budowlanej? Ten zawód w 2017 roku został wpisany na listę zawodów szkolnictwa wyższego. To również jeden z zawodów, które możesz wybrać w ramach nauki w szkole średniej branżowej. W takiej szkole doświadczysz zarówno zajęć teoretycznych, jak i zajęć zawodowych w formie realizacji u danego zleceniodawcy, gdzie nauczysz się przekuwać swoją wiedzę w niezbędną praktykę. W taki sposób przez trzy lata przygotowujesz się do odbycia egzaminu, którego zaliczenie skutkuje zdobyciem zawodu montera stolarki budowlanej. 

Inną drogą pozyskania tego zawodu jest uczestnictwo w tak zwanych zajęciach dla dorosłych. Z takiego rozwiązania mogą skorzystać nie tylko osoby młode, ale również te, które ukończyły szkołę i na przykład pragną zmienić coś w swoim życiu i się przebranżowić. Organizują je na przykład szkoły zawodowe, ośrodki szkoleniowe, placówki szkolenia ustawicznego, fundacje czy podmioty, które współpracują z Urzędem Pracy. Co ciekawe, są również sytuacje, w których tego typu kursy czy szkolenia organizowane są przez samych pracodawców, którzy oferują możliwość przyuczenia swoich przyszłych, pełnoprawnych pracowników. Pamiętaj, pozyskana wiedza i doświadczenie praktyczne pozwolą Ci poznać jak najlepiej ten zawód. Dzięki temu staniesz się prawdziwym specjalistą, cenionym na rynku pracy. Sprawdź więcej informacji na stronie: https://www.monterstolarki.pl/kategoria/edukacja-i-szkolenia/.