Jakich środków używać do czyszczenia domu?

Dom jest naszą ostoją oraz miejscem, gdzie możemy odpocząć i zrelaksować się. Ważne, by był on czysty i schludny, dlatego należy sprawdzić dobrej jakości środki czyszczące do domu. Na chemię domową wydajemy około 50 do nawet 200 zł miesięcznie. Znajomość produktów pomoże nam oszczędzić. 

Czym czyścić dom?

Dom warto czyścić takimi środkami, które będą dopasowane do danej powierzchni. Warto więc zaopatrzyć się w kilka rodzajów chemii domowej, by móc wyszorować różne powierzchnie. Jednym z uniwersalnych środków do czyszczenia jest mleczko czyszczące. Nie posiada ono składników, które mogłyby porysować delikatną powierzchnię ceramiki łazienkowej. Świetnie radzi sobie z kamieniem i osadami, a dzięki dodatkowi chloru jest ono bezwzględne dla bakterii i wirusów. Można myć nim kuchenkę gazową, a także wannę, brodzik lub zlew w kuchni. Ma przyjemny cytrusowy zapach, który umili nam sprzątanie. 

Bardzo ważnym produktem w każdym domu jest środek z dodatkiem wybielacza. Jest nim chlor, który nie tylko świetnie czyści i dezynfekuje powierzchnie, ale również ma działanie wybielające na tkaniny. Można dodawać jeden korek takiego produktu do wody, którą umyjemy podłogę. To także wspaniały środek do mycia toalet, czy też mocno zabrudzonej wanny. Radzi sobie z kamieniem i jest wyjątkowo wydajny. Podczas czyszczenia trzeba pamiętać o założeniu rękawiczek, ponieważ chlor mocno wysusza ręce i uszkadza naskórek. 

Nie można zapomnieć o powierzchniach drewnianych, dlatego w domu sprawdzi się spray lub płyn, którym możemy przecierać kurze. Ma on właściwości antystatyczne, dzięki czemu kurz nie osiada ponownie na meblach. Dodatkowo środek ten chroni meble, pozostawiając na nich warstwę ochronną. Dzięki niej meble nie ciemnieją i zachowują swój piękny połysk na dłużej.

Do czyszczenia różnych powierzchni przyda się tez odkażający spray, którym szybko umyjemy blaty, stół w kuchni lub np. kosz na śmieci. Taki środek od razu dezynfekuje wszystkie powierzchnie, dlatego jest idealny do zachowania higieny.

Należy również zakupić płyn do mycia szyb, najlepiej z dodatkiem alkoholu. Dzięki temu szyby pozostają bez smug i są dodatkowo zdezynfekowane. Płynem do mycia szyb można również umyć blaty, kabinę prysznicową, a nawet kran, czy zlew. Jeśli zabraknie nam innych środków, to płyn do szyb może nam pomóc w porządkach.

 

Środki do czyszczenia domu ekologiczne

Istnieją również sposoby na wykonanie ekologicznych środków do czyszczenia, które mogą nam zastąpić te ze sklepu. Bardzo łatwo jest wykonać np. płyn do podłóg – wystarczy nieco octu spirytusowego oraz olejku eterycznego. Można również dodać mydła w płynie, ale produkt może zacząć się mocno pienić. Zamiast zwykłego mydła w płynie dodajmy więc wersji ekologicznej – szare mydło można kupić w praktycznie każdym sklepie z kosmetykami. Jest dostępne w płynie albo w kostce. 

Blaty można z kolei łatwo domyć pastą zrobiona z soku z cytryny oraz sody oczyszczonej. To wspaniały sposób na czyste blaty, bez porysowanej powierzchni. Soda jest wspaniała również do czyszczenia zabrudzeń z kamienia oraz osadów z mydła. Dodatkowo to środek bardzo delikatny dla dłoni, nie brudzi i ma neutralny zapach. Ekologicznym i uniwersalnym środkiem do czyszczenia będzie połączenie zwykłego octu z alkoholem. Można taki płyn wykorzystać do mycia szyb. By zabić nieprzyjemny zapach, można dodać do mieszanki także nieco olejki eterycznego. 

Do mycia toalet wystarczy jedynie połączyć 1/2 szklanki octu, 1/4 szklanki mydła w płynie oraz wodę i olejki zapachowe. Przyda się również szklanka sody oczyszczonej. Taka mieszanka może być przechowywana w butelce po sklepowym płynie do toalet. Daje takie same efekty co środki z chlorem, a dodatkowo jest o wiele tańsza.

Kurze można ścierać ściereczką nasączoną wodą z odrobiną mydła w płynie. To również sposób na pozbycie się niewielkich zabrudzeń. Najlepiej używać ścierek z mikrofibry, które można później prać w pralce. To dość duża oszczędność, zważywszy na to, że jedno opakowanie takich ściereczek kosztuje nawet 10 zł.