Mata dekoracyjna – co to jest i gdzie ją wykorzystać?

Wystrój kuchni czy łazienki jest bardzo ważny. Jeśli wspomniane pomieszczenia ładnie wyglądają, czujemy się w nich lepiej i z większą przyjemnością spędzamy w nich czas. Jednak zmieniając design, nie musimy wydawać na to fortuny. Istnieje rozwiązanie, które jest stosunkowo tanie i daje bardzo duże możliwości wyboru. Tym rozwiązaniem są maty na ścianę. Co to jest mata dekoracyjna? Czy warto się nią zainteresować? Gdzie warto z niej skorzystać?

Co to jest mata dekoracyjna?

Mata dekoracyjna, nie jest nowym produktem na rynku, jednak od jakiegoś czasu cieszy się coraz większą popularnością. Wynika to z tego, że jest produktem atrakcyjnym cenowo i uniwersalnym. Dużym plusem, jeśli chodzi o maty na ścianę, jest również duży wybór dostępnych modeli. Maty dekoracyjne, są produkowane z tworzywa sztucznego, a ich celem jest imitowanie struktury i wyglądu różnych materiałów, takich jak: skóra, drewno czy metale. Dzięki wykorzystaniu maty dekoracyjnej można w łatwy sposób odświeżyć design kuchni, łazienki lub innego pomieszczenia. Oprócz ścian matą można również okleić fronty mebli. Mata ozdobna może występować w wielu wersjach, np.: mata imitujące powierzchnie wklęsłe i wypukłe, mata o gładkiej strukturze, które swoim wyglądem imitują metal lub jakiś gatunek drzewa, mata, na których jest wiele kolorów oraz wzorów, tzw.: maty mozaikowe, mata 3D. Jednak wspomniane modele to tylko część z bardzo szerokiego zakresu produktów.

Gdzie można zastosować matę dekoracyjną?

Jak zostało wspomniane na początku, mata dekoracyjna jest wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu jest odporna tak na wilgoć, jak i na temperaturę. Dzięki czemu mata na ścianę nie musi być wykorzystywana tylko w salonie, ale również w kuchni czy łazience. Jednak przed zakupem musimy zwrócić uwagę, czy wybrany model jest dobrym wyborem do np.: łazienki, ponieważ w sprzedaży są maty, które wspomnianych odporności nie mają.

Mata dekoracyjna na ścianę w kuchni, może być przyklejona w miejscu, gdzie się gotuje lub zmywa. Dobrym miejscem do jej zamontowania będą okolice powierzchni roboczych, ponieważ wszelkiego rodzaju zachlapania lub inne zabrudzenia, można bardzo łatwo usunąć. Mata ozdobna na ścianę w kuchni, będzie zdecydowanie lepszym wyborem, niż np.: okleina ścienna, która również jest dostępna w wielu wzorach, jednak jej naklejenie jest trudniejsze i wymaga zdecydowanie więcej uwagi. Mata dekoracyjna w kwiaty lub ciepłe kolory, ożywi kuchnię, która prezentuje minimalizm. Kolory na tle bieli, sprawią, że pomieszczenie się ożywi i będzie miało swój charakter.

Oprócz kuchni równie dobrym pomysłem jest zastosowanie maty dekoracyjnej do łazienki. Bardzo często w designie łazienki mamy do czynienia z płytkami, które są trwałe, ale jednocześnie drogie. Mata dekoracyjna do łazienki jest rozwiązaniem znacznie mniej kosztownym, a jednocześnie takim, które sprawdzi się w pomieszczeniu, gdzie panuje spora wilgotność (np.: podczas kąpieli). Plusem maty dekoracyjnej w łazience jest niewątpliwe, możliwość szybkiej zmiany jej rodzaju, co będzie wiązało się z niedużym kosztem. W ten sposób design naszej łazienki możemy odświeżać co parę lat, inwestując niewielkie pieniądze. Jeśli zamiast maty, w całej łazience mamy położone płytki, taka zmiana nie jest możliwe, przy poniesieniu odpowiednio wysokich kosztów. Jednak maty dekoracyjnej nie musimy stosować na w całym pomieszczeniu. Mata dekoracyjna w łazience może być umieszczona, tylko w tych najbardziej widocznych miejscach, które są decydujące, jeśli chodzi o wygląd i charakter całego pomieszczenia. Jedyną kwestią, jaka pozostaje, jest dobranie maty dekoracyjnej w taki sposób, aby jej struktura i wzór współgrały z płytkami.

Mata dekoracyjna? Sposób na częstą zmianę designu

Maty na ścianę są powszechnie używane od wielu lat. Są łatwe w naklejeniu, posiadają ogromny wybór formatów i wzorów oraz są rozwiązaniem atrakcyjnym cenowo. Należy jednak pamiętać, że mata dekoracyjna nie jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą zmieniać nic w designie pomieszczenia przez 10 lub 15 lat. Na rynku jest bardzo duży wybór modeli, które są odporne na wilgoć oraz wysokie temperatury, dlatego z powodzeniem maty na ścianę możemy używać w kuchni lub łazience. Myśląc o zmianie aranżacji pomieszczenia, warto zastanowić się nad tego typu rozwiązaniem, które może okazać się dokładnie tym, czego potrzebujemy.