Jak zaprojektować przestrzeń do zabawy w ogrodzie?

Małe dzieci uwielbiają beztroską zabawę w przydomowym ogródku. Jednak, by najmłodsi mogli bez przeszkód przebywać w zielonej przestrzeni, rodzice powinni przygotować dla nich bezpieczne miejsce z mnóstwem atrakcji. Dlatego dzisiaj podpowiemy Ci, jak możesz szybko i efektywnie stworzyć mini plac zabaw dla dziecka w każdym wieku.

Wygospodaruj miejsce na plac zabaw

Małe dzieci są bardzo ruchliwe i wszędzie ich pełno. Wobec czego, jeśli nie będą miały wyznaczonego miejsca do zabawy w ogrodzie, to wówczas mogą porozrzucać zabawki po całej działce, a nawet zniszczyć Twoje rośliny. Jednak możesz łatwo temu zapobiec poprzez przygotowanie strefy dedykowanej tylko dzieciom. Takie miejsce powinno się znaleźć z daleka od cennej roślinności, a jednocześnie blisko wejścia do domu. Poza tym przestrzeń do zabawy warto oddzielić specjalnym płotkiem, a sam plac zabaw musi być dobrze widoczny z okna. Tak przygotowany ogród dla dzieci sprawi, że maluchy będą mogły bezpiecznie się bawić pod czujnym okiem rodziców.

Wybierz atrakcyjne wyposażenie

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić ogród dla dzieci, to w pierwszej kolejności wybierz domek ogrodowy, w którym maluch ma możliwość przechowywania drobniejszych zabawek. Przydatne okażą się również stolik i krzesła, żeby pociecha mogła w spokoju zjeść przekąskę lub wypić soczek. Małe dzieci uwielbiają również zabawy w piasku, dlatego projektując przydomowy plac zabaw, nie zapomnij o zamówieniu odpowiedniej piaskownicy wraz z dużą ilością piasku, kilkoma wiaderkami oraz foremkami. Dobrym pomysłem będzie także zakup huśtawki i zjeżdżalni dostosowanych do wieku dziecka. Pamiętaj jednak, by zabawek nie było zbyt dużo oraz wybieraj tylko sprawdzone produkty od renomowanych producentów, takich jak https://maludas.pl/smoby.

Rozważ zakup basenu dla dzieci

Ogród dla dzieci to miejsce, w którym najmłodsi spędzają dużo czasu w letnie i wyjątkowo gorące dni. Dlatego warto rozważyć zakup dmuchanego basenu z atrakcyjnymi akcesoriami dla najmłodszych. Takie akcesorium możesz postawić w zacienionym miejscu, aby dzieci nie były narażone na nadmierne promieniowanie słoneczne. Poza tym musisz dbać o to, żeby woda w basenie miała zawsze odpowiednią temperaturę i była czysta. W tym celu przed każdym użyciem powinno się ją wymieniać, a na noc można zasłonić otwór specjalną pokrywką lub narzutą. Basen to wspaniała rozrywka dla dzieci, jednak nawet gdy jest w nim mało wody, to i tak najmłodsi w trakcie zabawy muszą zawsze pozostawać pod nadzorem rodziców.

Co zrobić, aby zabawa w przydomowym ogrodzie była bezpieczna?

Rozmyślając o tym, jak urządzić ogród dla dzieci, pamiętaj, by stawiać przede wszystkim na bezpieczne rozwiązania. Dlatego wszystkie produkty i urządzenia, które kupisz, powinny mieć atesty oraz być przeznaczone dla najmłodszych. Ważne również by huśtawki i zjeżdżalnie ustawić na równym podłożu tak, aby były stabilne. Dla większego bezpieczeństwa możesz wybrać też modele przykręcane do ziemi za pomocą specjalnych kołków. Ponadto jeśli chcesz zyskać pewność, że dziecko nie zrobi sobie krzywdy, przebywając w ogrodzie, to musisz często rozmawiać z nim o tym, jakie zagrożenia mogą na niego czyhać podczas zabawy. Warto również zabezpieczyć skórę malucha przed promieniowaniem UV oraz zaopatrzyć się w środki odstraszające owady lub łagodzące ból po ukąszeniu.

Jak dbać o ogrodowy plac zabaw dla dzieci?

Beztroska zabawa w ogrodzie zwykle oznacza również spory bałagan. Wobec czego musisz regularnie sprzątać i czyścić ogrodowy plac zabaw, aby dzieci mogły bezpiecznie z niego korzystać. Jest to także świetna okazja, by nauczyć maluchy dbania o porządek, dlatego koniecznie poproś je o pomoc. Pamiętaj również, że w miejscu, gdzie bawią się dzieci, nie mogą znajdować się żadne ostre czy szklane przedmioty, a jeśli pojawią się niebezpieczne insekty, to musisz od razu potraktować je odpowiednimi preparatami.

Zabawki w ogrodzie mogą szybko się zniszczyć lub ulec uszkodzeniu, szczególnie jeśli nie były przeznaczone do zabawy na zewnątrz. Dlatego wybieraj produkty dobrej jakości dedykowane specjalnie do zabawy w zielonej przestrzeni wokół domu. Ponadto raz na jakiś czas możesz uzupełnić zapas foremek i innych akcesoriów, aby zapewnić dziecku długie godziny atrakcyjnej rozrywki.