Łazienka to bardzo szczególne miejsce, dlatego wybrana przez nas roleta powinna spełniać kilka ważnych wymagań, aby mogła nam jak najlepiej służyć i poprawnie wykonywać swoje zadanie. W pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza, takich jak łazienki, należy stosować materiały wodoodporne. Najlepszym rozwiązaniem jest plastik oraz tkanina poliestrowa. Rolety wykonane z tego materiału są nienasiąkliwe, łatwe w utrzymaniu czystości. Rolety wykonane z naturalnych tkanin i drewna na pewno nie znajdą zastosowania w łazience. Na takiej powierzchni można od razu zauważyć szybko pojawiający się brud, pleśń, a nawet grzyb, który może zepsuć estetykę, a nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia.
Jakie rolety wybrać do łazienki? Dzień noc
Rolety dzień i noc – maksymalna kontrola nad regulacją światła słonecznego wpadającego do wnętrza. Składają się z dwóch rodzajów paneli poziomych: zaciemniających i przezroczystych. Po ustawieniu na zakładkę okno jest całkowicie zasłonięte. Z drugiej strony, jeśli zdecydujesz się je ustawić naprzemiennie, oświetlenie w pomieszczeniu nie wyłączy się całkowicie. Tego typu modele są powszechnie dostępne i można je montować w każdym wnętrzu. Doskonale sprawdzają się w aranżacjach nowoczesnych, loftowych i skandynawskich. Rolety dzień noc o kolorze czarnym doskonale sprawdzą się w loftowej łazience.
Jakie rolety do łazienki – mini w kasecie
W łazienkach często montuje się małe okna. Dlatego idealnie sprawdzą się tu mini rolety, które można dopasować do rozmiaru żaluzji. Ich największą zaletą jest łatwość montażu. Taki pokrowiec wystarczy powiesić na specjalnych haczykach już przymocowanych do materiału. Nie musisz więc montować szyn, wiercić otworów w ścianie i używać śrubokrętów. W łazience najlepiej nie wybierać delikatnych tkanin. Najlepsze są rolety mini wykonane z poliestru, które są nienasiąkliwe i odporne na wilgoć. Ten jednorodny materiał nie gromadzi również brudu, zapobiegając rozwojowi mikroorganizmów. Grubość materiału i okładki jest ważna, aby zapewnić całkowite zaciemnienie (dodatkowa warstwa gumy jest nieoceniona). Dzięki temu rolety zapewnią nam pełną prywatność nawet przy włączonym górnym i bocznym oświetleniu. Dodatkowo kaseta chroni materiał przed kurzem.
Rolety do łazienki – jakie? Plisy
Plisy są podobne w formie do tradycyjnych żaluzji, z tą różnicą, że nie ma przerw pomiędzy plisami tkaniny. Żaluzje plisowane to tkanina z charakterystycznymi plisami, składana w tzw. harmonijkę. Mechanizm zaprojektowano w taki sposób, aby całość można było podnosić i opuszczać. To właśnie odróżnia okiennice plisowane od innych tego typu osłon. Rolety klasyczne można podnosić i ustawiać na żądanej wysokości lub w pełni zwinąć. Plisy można również w ten sposób podnieść, ale można je również obniżyć. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie w przypadku mieszkań na parterze. Aby sąsiedzi nie widzieli naszych okien i wpadającego do pokoju słońca, mogliśmy jedynie opuścić górną część żaluzji. Rolety plisowane świetnie prezentują się zarówno w gładkich, jak i dekoracyjnych wzorach. Decydując się na to drugie rozwiązanie, powinniśmy wybrać wzór, który nie traci swojego uroku, np. załamuje się na pół. Rolety plisowane są doskonałą alternatywą lub uzupełnieniem zasłon – dzięki nim możemy stworzyć piękne i funkcjonalne dekoracje okienne.
Oczywiście rolety w łazience muszą zapewniać odpowiednią prywatność domowi. Z tego powodu musisz wybrać odpowiedni rodzaj tkaniny na swoje plisy. Najtańszym rozwiązaniem jest gładka plisowana tkanina, która jest wykonana z materiału przepuszczającego połowę światłą. Nieco droższym rozwiązaniem jest tkanina z izolacyjną powłoką perłową. To świetne rozwiązanie, ponieważ dzięki powłoce pomieszczenie nie nagrzewa się. Ciekawa jest również tkanina o strukturze plastra miodu wykonana z dwóch warstw materiału. Zaletą tych tkanin jest to, że w gotowych plisach nie widać sznurków. Najdroższym, ale jednocześnie bardzo praktycznym rozwiązaniem jest tkanina zaciemniająca w 100%. Po zakryciu przez tkaninę nie przedostał się ani jeden promień światła słonecznego. Jak zawsze wybór należy do klienta.