Kiedy powinieneś skorzystać z pomocy kardiologa?

Choroby układu krwionośnego to najczęstsza przyczyna zgonu. Duża część społeczeństwa uważa, że schorzenia serca najczęściej dotyczą osób starszych. Jednak badania jasno pokazują, że także młodzi ludzie zmagają się z chorobami układu krwionośnego. Dobrze pracujące serce to klucz do długiego życia i lepszego samopoczucia. Jednak wiele chorób serca nie objawia się od razu. Bardzo ważna jest więc skuteczna profilaktyka. Warto więc wiedzieć, kiedy może przydać się pomoc kardiologiczna.

Co powoduje choroby serca?

Nie jest tajemnicą, że choroby układu krwionośnego najczęściej występują u osób starszych oraz z nadwagą. Jednak po pomoc kardiologa sięgają już także osoby młodsze. Stres, zabiegany tryb życia oraz nieprawidłowa dieta to główne powody, przez które młodzi ludzie coraz częściej udają się do kardiologa. Żyją oni w przekonaniu, że będą żyć wiecznie, jednak bez odpowiedniej profilaktyki choroby serca mogą okazać się bardzo niebezpieczne w skutkach.

Najczęściej występującą chorobą układu krwionośnego nadal pozostaje nadciśnienie tętnicze. Objawia się ono pomiarami przekraczającymi 140/90 Hg. Osoby mierzące się z tą chorobą są bardziej narażone na zawał serca czy udar mózgu. Jednak wysokie ciśnienie powoduje także dyskomfort w codziennym życiu. Objawia się on napadami duszności, kołataniem serca czy zawrotami głowy. Z drugiej strony równie niebezpieczne jest zbyt niskie ciśnienie. Osoby mierzące się z tymi problemami powinny skonsultować się z kardiologiem w celu ich wyleczenia.

Kardiolog — kiedy warto się do niego zgłosić?

Większość chorób nie objawia się niestety zbyt szybko, a jeżeli pojawią się jakiekolwiek oznaki, wiele osób je ignoruje. W przypadku, gdy u osoby wystąpią problemy z oddychaniem, wrażenie kołatania serca czy omdlenia, kardiolog (Lublin) powinien być pierwszym specjalistą, do jakiego należałoby się udać. Choroby układu krwionośnego mogą objawiać się jednak w inny sposób. Często występującymi oznakami schorzeń serca są obrzmienie nóg, częste drętwienie kończyn czy bladość skóry. W przypadku tych objawów pomoc kardiologiczna może okazać się niezbędna.

Układ krwionośny to nie tylko serce, ale również tętnice oraz żyły. Choroby najczęściej dotykające te naczynia krwionośne to żylaki, miażdżyca, zwana inaczej chorobą zapalenia tętnic. W takich sytuacjach warto jest obserwować swoje ciało. W przypadku pojawienia się widocznych żyłek czy tzw. pajączków pacjent może mieć do czynienia z żylakami. Z kolei miażdżycę należy kontrolować regularnie udając się na badanie cholesterolu.

Kto powinien skorzystać z pomocy kardiologa? Na wystąpienie chorób serca najbardziej narażone są osoby posiadające obciążenia genetyczne. Ponadto profilaktyka może okazać się niezbędna w przypadku osób prowadzących niehigieniczny tryb życia. Badania, które przeprowadzi doświadczony kardiolog, pozwolą na wcześniejsze rozpoznanie ewentualnych schorzeń i pomogą skuteczniej je leczyć. Skuteczna profilaktyka to także szansa na dłuższe i bardziej komfortowe życie.