NHL to profesjonalna liga hokeja na lodzie

Polacy są narodem, który generalnie interesuje się wieloma dyscyplinami sportowymi. Przeważnie jest tak, iż większość z nas śledzi zmagania ulubionych zawodników czy drużyn, a samemu raczej nie bierze się za uprawianie żadnej z dyscyplin. To też jednak zmienia się na korzyść, co niewątpliwie jest bardzo istotne dla naszego zdrowia. Jakie są jednak najważniejsze i najpopularniejsze dyscypliny w naszym kraju?

Bez wątpienia na pierwszym miejscu należy umieścić piłkę nożną.

Dalej jest siatkówka, piłka ręczna czy skoki narciarskie. Należy też w tym gronie na pewno wymienić tenis ziemny, żużel i koszykówkę. Nieco w tyle pozostaje hokej na lodzie. Polska liga hokejowa nie jest zbytnio popularna i na jej mecze nie przychodzi bardzo duża liczba sympatyków. Może gdyby była odpowiednio „opakowana”, to byłoby trochę inaczej? Bez wątpienia hokej na lodzie to sport niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Chyba każdy też zgodzi się z faktem, że najlepszą ligą na świecie zrzeszającą też najbardziej wartościowych hokeistów jest NHL, która charakteryzuje się wielkim profesjonalizmem i dbałością o każdy detal.

Liga ta obecnie ma w swoich szeregach 30 zawodowych drużyn.

Siedem z nich pochodzi z Kanady, a 23 ze Stanów Zjednoczonych. Nie można nie wspomnieć, że są one podzielone na konferencje: wschodnią i zachodnią. Te z kolei są podzielone na dywizje. Jest to bardzo istotne w kontekście walki o Puchar Stanleya. Trzeba też podkreślić, że do Wielkiego Finału awansuje dokładnie jedna drużyna z danej konferencji. Każda z nich musi wykazać się odpowiednio skutecznymi wynikami w sezonie zasadniczym, aby w ogóle awansować do play-offów. Tam rozpoczyna się najpoważniejsza rywalizacja. W zależności od zajętego miejsca po sezonie zasadniczym trafia się na odpowiednią ekipę. Im ktoś jest wyżej po pierwszej fazie rozgrywek, tym ma teoretycznie słabszego rywala. Poza tym częściej gra mecze u siebie, co także nie jest bez znaczenia. W play-offach gra się do określonej liczby zwycięstw. Kto szybciej osiągnie określoną liczbę triumfów znajdzie się w kolejnej fazie. I tak dalej aż do wyłonienia najlepszej ekipy z konferencji wschodniej i zachodniej. Potem następuje Wielki Finał, która wyłania drużynę mogącą podnieść Puchar Stanleya. Rozgrywki NHL są wyjątkowo zacięte i pasjonujące.

Jak jednak doszło do powstania tej popularnej ligi hokeja na lodzie?

Otóż NHL powstała dokładnie 22 czerwca 1917 roku w Montrealu. Na początku w rozgrywkach wzięły udział tylko 4 drużyny. Były to Montreal Canadiens, Toronto Arenas, Montreal Wanderers i Ottawa Senators. Od kampanii 1924/25 do rozgrywek NHL mógł przystąpić też pierwszy zespół ze Stanów Zjednoczonych (Boston Bruins). Dwa sezony potem nastąpiła kolejna istotna zmiana. Liga NHL została podzielona na dywizje amerykańską, a także kanadyjską. Dopiero w sezonie 1974/75 rozgrywki zostały podzielone na dwie, ale konferencje. Z kolei w rozgrywkach 1998/99 liga NHL została podzielona na konferencje i dywizje. Taki podział mamy w tej lidze do dzisiaj.

Dodaj komentarz