Jakich kosmetyków potrzebuje noworodek?

Artykuły dziecięce w postaci kosmetyków są niezbędne już w pierwszych dniach życia dziecka. Bardzo ważne jest jednak to, aby były one odpowiednio dobrane do potrzeb maluszka. Konieczne jest to, aby kosmetyki były bezpieczne i nie podrażniały ani też nie wywoływały reakcji alergicznych. Obecnie rodzice mogą liczyć na szeroki wachlarz wyboru, gdyż sklepowe półki aż uginają się pod naporem najróżniejszych kosmetyków przeznaczonych dla noworodków. Niestety nie każdy z nich jest godny polecenia. Z całą pewnością nie należy kierować się pięknym opakowaniem, zapachem czy barwą. Liczy się skład i jakość produktu oraz indywidualne potrzeby pociechy. Po jakie zatem kosmetyki sięgnąć do pielęgnacji noworodka?

Jakich kosmetyków potrzebuje noworodek?

Codzienna higiena noworodka jest niezwykle istotną kwestią. Chociaż nie potrzebuje on zbyt dużej ilości środków pielęgnacyjnych, to jednak niektóre z kosmetyków są wręcz niezbędne. Wybór z całą pewnością jest duży, ale podczas kupowania kosmetyków dla dziecka należy kierować się prostotą i możliwe jak najbardziej naturalnym składem. Przydatne okazują się być oliwka dla dzieci, krem, szampon i mydło, ale konieczne jest sprawdzenie tego, czy nadają się one do pielęgnacji noworodków. Znaczenie ma również data przydatności danego produktu i jego przeznaczenie. Najlepiej jest kupować sprawdzone produkty, renomowanych marek.

Oliwka dla dzieci staje się już niezbędna w pierwszych tygodniach życia pociechy ze względu na to, że jej skóra jest sucha i wykazuje tendencję do łuszczenia się. Oczywiście wraz z upływem czasu gruczoły łojowe zaczną odpowiednio pracować i nawilżać skórę, ale na początku konieczne jest sięgnięcie po kosmetyki natłuszczające. Ciekawą opcją są także chusteczki nawilżające. Świetnie sprawdzają się podczas przewijania maluszka, gdyż dzięki nim nie ma potrzeby kąpania go po każdej zmianie pieluchy. Takimi chusteczkami można bez obaw wytrzeć dziecięcą pupę i jej okolice, pozostawiając ją czystą i dodatkowo nawilżoną.

Co jeszcze będzie potrzebne?

Każda mama powinna mieć pod ręką krem na odparzenia w razie wystąpienia zaczerwienienia i podrażnienia skóry. Oczywiście tego typu specyfików nie należy stosować profilaktycznie, ale gdy zajdzie taka potrzeba. Najczęściej krem na odparzenia okazuje się być przydatny latem ze względu na wysoką temperaturę sprzyjającą powstawaniu odparzeń. Podczas wybierania preparatu należy zwrócić uwagę na to, czy w składzie znajdują się substancje o działaniu natłuszczającym, przeciwzapalnym, i odkażającym. Jeśli chodzi o krem do twarzy, to warto po niego sięgnąć w przypadku chęci wyjścia na zewnątrz. Krem stanowi ochronę przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i pozostałymi czynnikami pogodowymi.

Do mycia ciała niemowlęcia może posłużyć płyn lub szampon zawierający składniki nawilżające i oliwkę. Do mycia włosów warto sięgnąć po produkt dostosowany do wieku dziecka albo po mydło. Szampon nie powinien jednak zawierać sztucznych konserwantów, barwników ani też aromatów, które mogą wysuszać oraz podrażniać skórę i oczy szkraba.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Matfi.pl

Dodaj komentarz