Pływanie w morzu – czyli to co każdy lubi najbardziej

Pływać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Pływanie jest dyscypliną sportu, które nie tylko ujędrni nasze ciało i poprawi krzepę, ale także wpłynie na stan naszego serca. Jak się okazuje jedną z przyjemniejszych form tego zajęcia jest pływanie w morzu, szczególnie takim, które ma tak duże zasolenie, że samo unosi nas na powierzchni. Nie musimy nic kompletnie robić, żeby się nie utopić. Takim zbiornikiem wodnym jest Morze Martwe.

Pływanie jest sportem, z którego nie musimy uprawiać tylko latem i rezygnować z niego zimą. Jest to sport całoroczny. Jeśli skończy się lato i pływanie w morzu nie wchodzi w grę (chyba, że jesteśmy morsami), zawsze zostaje nam basen, gdzie mamy podgrzewaną, acz chlorowaną wodę, a gdzie możemy pływać przez cały okrągły rok.

Pływanie, szczególnie pływanie w morzu, zmusza do pracy wszystkie mięśnie naszego ciała, nie robiąc przy tym krzywdy stawom i kręgosłupowi. Pływanie w morzu jest wspaniałym przyjacielem naszych mięśni, ponieważ idealnie je wzmacnia, a także poprawia postawę pływaka. Podobnie jak kąpiel w wannie (choć ta forma jest dla leniwych) kąpiel w basenie, czy też pływanie w morzu doskonale odpręża nasze ciało po wyniszczającym psychicznie i fizycznie dniu w pracy. Dlatego tak często zaleca się, jeżeli nie mieszkamy nad morzem, wizytę na basenie, który dostępny jest obecnie praktycznie w każdym mieście.

Jeśli chcemy osiągnąć jakieś wyniki, a nie tylko beztrosko bawić się w basenie czy postawić na pływanie w morzu, musimy po pierwsze mierzyć sobie puls. Pomoże to nam w dostosowaniu treningu do naszej kondycji. Bowiem jeśli nie mierzymy pulsu możemy się przetrenować – możemy dostać zadyszki, a nawet mieć trudności z oddychaniem. Oddech jest bardzo ważny podczas pływania w morzu, gdzie fale mogą nam utrudniać poruszanie się i łapanie oddechu.

Osoby, które nie są nadmierne otyłe mogą poprosić o trening indywidualny, co pozwoli im na dostosowanie tempa pływania do ich możliwości. Jeśli osoba chcąca zrzucić kilka kilogramów (czyli ta z dużą nadwagą) za pomocą baseny, najlepszym dla niej rozwiązaniem będą jednak zajęcia grupowe, ponieważ wiadomo, że osoba z otyłością nie będzie w stanie samodzielnie przepłynąć kilku długości basenu, natomiast zabawy typu Aqua aerobic (aerobik wodny) nie są tak bardzo męczące, a przynoszą duże efekty w odchudzaniu.

Pływanie w morzu jest doskonałą formą rekreacji. Powinni na ni a postawić nie tylko dorośli, ale przede wszystkim dzieci. Okazuje się bowiem, że w dzisiejszych czasach coraz częściej widzi się dzieci otyłe, które nie mają w ogóle ruchu. Pływanie pozwoli im nie tylko na wyrobienie kondycji, ale również na zapobiegnięcie otyłości czy późniejszym problemom z kręgosłupem. Pamiętajmy, pływanie jest bardzo dobre dla naszego organizmu, dlatego, jeżeli ktoś jeszcze się nie nauczył tego robić, to najwyższa pora, żeby udać się do instruktora i poprosić go o kilka lekcji pływania, w tym momencie niekoniecznie w morzu. Tutaj bardziej sprawdzi się basen, na którym nie ma fal i który jest bezpieczny, ponieważ zawsze na nim jest ratownik, który może nam pomóc.

Dodaj komentarz