Jednym z najpiękniejszych obiektów małej architektury jest pergola na tarasie. Miejsce to służy do odpoczynku, jedzenia wspólnych posiłków i spotkań rodzinnych. Pergola powinna mieć formę dopasowaną idealnie do całego stylu, w jakim urządzony jest cały ogród. W tym artykule opowiemy więcej o tym, jak powstają pergole tarasowe.
Konstrukcja oraz materiały użyte do budowy pergoli, zarówno tej wolnostojącej, jak i tarasowej, powinny pasować do stylu domu i ogrodu. Asortyment dostępny na rynku jest bogaty pod tym względem. Można skorzystać z usług profesjonalnej firmy lub zdecydować się na budowę samodzielnie. Ta ostatnia opcja wymaga jednak pewnej wprawy i umiejętności majsterkowicza.
Pergole tarasowe Kraków – w pierwszej kolejności konstrukcja
Pergola tarasowa to wbrew pozorom dość zaawansowany projekt. Wcześniej zalecamy przygotować szczegółowy schemat, który pomoże we wzniesieniu konstrukcji. Taki projekt można też zamówić w Krakowie, by mieć pewność, że przygotowali go specjaliści w swoim fachu. Owy szkic musi przedstawiać przede wszystkim typ pergoli, a także wymiary poszczególnych elementów konstrukcji.
W zależności od wielkości obiektu można zaprojektować pergolę w różnych skalach np. 1:10, 1:20, 1:50. Wysokość takiej pergoli zazwyczaj powinna mieć od około 2 m do 2,5 m wysokości. Z kolei odległości pomiędzy słupami projektuje się na średnio 1,70 m do 2,5 m. Zwróćmy uwagę na wytrzymałościowe elementy pergoli tarasowych z Krakowa. Są nimi drewniane słupki, taki o wysokości 2,5 m powinny być umieszczane w odległości mniej więcej 2,5 m od siebie.
Uch grubość z kolei to od 9×9 cm do maksymalnie 14×16 cm. Są to dane, które najczęściej są podawane podczas tworzenia takich konstrukcji. Natomiast, gdy marzy nam się ciężka, wolnostojąca pergola, to najważniejszą kwestią jest jej fundament. Powinien on wynosić od 80 do 100 cm głębokości. Pergola w ogrodzie nie jest niszowym tematem, dlatego spokojnie można znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania w sieci.
Pergole tarasowe – Kraków. Z jakich konstrukcji można postawić pergolę?
Na rynku można znaleźć bardzo różnorodne materiały, z których stworzyć można swoją pergolę. Najczęściej wykorzystywanym i powszechnym materiałem jest drewno. To surowiec uniwersalny, który nadaje wyjątkowego charakteru całej konstrukcji. Najczęściej spotykaną pergolą jest ta tradycyjna o kanciastym kształcie. Pasuje ona do wielu ogrodów, niezależnie od typu.
Gdy zależy nam na osiągnięciu stylu rustykalnego lub naturalistycznego, najlepszym rozwiązaniem z kolei może okazać się taka o okrągłym kształcie. Drewno powinno być zaimpregnowane i zalecamy to zrobić jeszcze zanim przystąpimy do montażu. Coraz częściej są też budowane nowoczesne pergole. Buduje się je nawet z metalu oraz aluminium. Rzadziej natomiast właściciele tarasów budują swoje pergole z cegły tradycyjnej lub kamienia ze względu na skomplikowany montaż i ciężkość. Konieczne jest też zastosowanie tego samego materiału, z którego zbudowano dom i ogrodzenie, co może być dużym utrudnieniem.