Trwającą wojna na Ukrainie sprawiła, że wielu małych uchodźców znalazła się z dala od domu, w bezpiecznej Polsce. Wiele dzieci straciło szansę na to, aby kiedykolwiek móc zobaczyć jeszcze swoich rodziców, ponieważ Ci już nie żyją. W związku z tym wielu Polaków zaczęło interesować się tematem, czy adopcja dziecka z Ukrainy jest możliwa.
Nowy członek rodziny
Od razu trzeba powiedzieć, że odpowiedź nie jest łatwa. Tzn. można jak najbardziej wyrazić taką chęć, aby zostać nową rodziną dla dziecka pochodzącego z Ukrainy. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że jest to procedura niezwykle wymagająca, która na dodatek trwać będzie bardzo długi czas. Trzeba bowiem zdobyć uprawnienia do bycia rodziną zastępczą lub adopcyjną. Do tego trzeba zdać sobie sprawę z tego, że adopcja dziecka z innego kraju (nie tylko mowa tutaj o Ukrainie) to ogrom warunków, które trzeba spełnić. Bez względu na to, w którym kraju trwa wojna. Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu ona się skończy, a mali obywatele będą mieli szansę na to, aby powrócić do siebie do domu, do ojczystego kraju.
Kiedy można adoptować dziecko z Ukrainy?
Jak przygarnąć dziecko z Ukrainy? Do tego wydarzenia może dojść tylko i wyłącznie w trzech ściśle określonych przypadkach. Mowa tutaj dokładnie o:
- adopcja wewnątrz rodzinna – do adopcji może dojść tylko i wyłącznie w kręgu najbliższej rodziny,
- adopcja dzieci ze specyficznymi potrzebami medycznymi – znalezienie się w innej rodzinie może stanowić najlepszą alternatywę dla małego obywatela,
- adopcja, której głównym celem będzie połączenie rodzeństwa.
Tak, pewnie teraz wielu Polaków zacznie „kombinować”, jakby tu można coś załatwić. W końcu „Polak potrafi”. Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że w przypadku adopcji dziecka, takie rzeczy nie wchodzą w grę. Faktycznie trzeba posiadać uprawnienia do tego, aby móc nosić miano rodziny zastępczej lub adopcyjnej. Wtedy dopiero można pomyśleć o jakichkolwiek działaniach. Nie można się jednak spodziewać tego, że uda się to załatwić tak szybko jak to każda osoba by chciała.
Dzieci z Ukrainy w Polsce
Zamiast stawiać sobie pytanie odnośnie tego, jak przygarnąć dziecko z Ukrainy, warto zdać sobie sprawę z kilku faktów. Do Polski trafiają na ogół dzieci w licznych grupach. Raz jest ich dwudziestu, raz jest ich 50, a nawet większe ilości. To fakt, że część z nich nie ma już niestety rodziców, którzy zginęli na froncie. Nie oznacza to jednak, że od tej pory nie ma takich osób, które nie mogą decydować w ich imieniu. Trzeba bowiem przypomnieć, że na adopcję dziecka z Ukrainy zgodę musi także wyrazić tamtejszy rząd – w szczególności, jeżeli maluch nie ma już swoich rodziców.
Dzieci ukraińskie pod opieką swoich opiekunów trafiają do różnorodnych placówek w Polsce, gdzie ich los jest na bieżąco monitorowany. Nawet, jeżeli zostały one ulokowane w domu dziecka na ten czas, nie ma opcji na to, aby móc rozpocząć swobodny proces ich adopcji. Wyjątkiem od tej sytuacji jest fakt, kiedy to sami rodzice zrezygnowali ze swoich praw, otwierając maluchowi wolną ścieżkę do adopcji. To także bardzo skomplikowana sprawa. Nadal też trzeba przypomnieć o tym, że nie można dokonać adopcji „z marszu”.
Pomoc dla najmłodszych obywateli z Ukrainy
Zamiast zastanawiać się nad tym, jak przyjąć dziecko z itd. Ukrainy do domu, warto pomyśleć o tym, aby na bieżąco wspierać organizacje, które takim obywatelom właśnie pomagają. Te dzieci trafiły do Polski praktycznie z niczym. Na ogół tylko w ubraniach, jakie mają na sobie. Można więc wpłacać datki na takie fundacje, które za te pieniądze będą mogły wyposażyć te dzieci w najpotrzebniejsze rzeczy, nakarmić, itd. Tak, aby te dzieci miały się w co ubrać, miały co zjeść, czy też miały się czym bawić. W wielu miejscach organizowane są nadal zbiórki rzeczy dla dzieci. Mowa tutaj właśnie o ubraniach, zabawkach itd. W ten sposób można wspierać te dzieci. Może i adopcja nie jest tak łatwa, ale za to można znaleźć inny sposób na to, aby te dzieci wspierać, które przez wojnę zostały pozbawione dachu nad głową.
Więcej na stronie https://www.csr.org.pl/