Jak wybrać hosting? Praktyczne porady

Wybór odpowiedniego hostingu jest niezbędny do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Twojej strony internetowej i dobrego doświadczenia użytkownika. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo dostawców hostingu i domen. W tym artykule przedstawimy Ci kilka praktycznych porad, które pomogą Ci zrozumieć, jak wybrać odpowiedni hosting www.

Jak wybrać odpowiedni hosting: praktyczne porady

Jeśli zastanawiasz się jak wybrać hosting, to powinieneś wiedzieć, że istnieje kilka aspektów, które powinieneś wziąć pod uwagę. Oto lista głównych czynników.

Wydajność i specyfikacja techniczna serwera

Serwer to komputer. W tym sensie im lepsza będzie jego specyfikacja techniczna, tym lepsze będą jego osiągi. Spójrz na pojemność pamięci masowej serwera (dysk twardy), jego pamięć RAM, możliwości transferu danych. Te cechy będą miały bezpośredni wpływ na szybkość ładowania i stabilność Twojej strony (unikanie awarii w sytuacjach dużego ruchu, na przykład). Na przykład, jeśli Twoja strona ma 5Mb i otrzymuje łącznie 1000 wizyt miesięcznie, będziesz potrzebował nieco więcej niż 5Gb miesięcznego transferu. W przeciwnym razie, 1001-szy odwiedzający nie będzie w stanie wyświetlić stronę internetową do następnego miesiąca, ponieważ zakontraktowany ruch miesięczny będzie wyczerpany.

Liczba domen i kont e-mail w zestawie

Jak wybrać dobry hosting? Przed wyborem danego hostingu, należy zatrzymać się, aby zastanowić się, jak wiele domen i kont e-mail będziesz potrzebować. Różni dostawcy oferują różne standardowe pakiety. Porównaj je i wybierz rozwiązanie, które odpowiada Twoim potrzebom.

Skalowalność

W miarę jak Twój projekt może się rozwijać, Twoje potrzeby serwerowe również mogą się zmieniać w czasie. Ważne jest, aby wynająć hosting, który jest skalowalny i który pozwala na łatwe rozszerzenie zakontraktowanych usług w czasie.

Geolokalizacja serwera

Jednym z czynników, który najbardziej wpływa na pozycjonowanie strony internetowej, jest geolokalizacja IP naszej strony. Przykładowo, jeśli chcemy pozycjonować stronę w Polsce, to ideałem byłoby wynajęcie serwera zlokalizowanego w Polsce.

Intuicyjny panel sterowania

Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem komputerowym, czy nie, prawda jest taka, że docenisz możliwość zarządzania swoim serwerem z łatwego w obsłudze i intuicyjnego interfejsu. Jeśli możesz, zbadaj rodzaj panelu sterowania używanego przez różnych dostawców.

Bezpieczeństwo

W dzisiejszych czasach cyberataki są na porządku dziennym. W związku z tym ważne jest, aby się zabezpieczyć. Wybierając hosting, wybierz usługę, która wykonuje regularne kopie zapasowe, posiada firewalle i ochronę przed atakami DDoS.

 

Dodatkowo, wazny jest certyfikat SSL (Secure Socket Layer), abyśmy mogli zagwarantować podstawowe bezpieczeństwo użytkownikom, którzy chcą wprowadzić dane do formularzy lub dokonać zakupów. Większość certyfikatów SSL jest płatna, ale na szczęście istnieje Let’s Encrypt, inicjatywa wspierana przez wiele ważnych firm, takich jak Google czy Facebook, która działa bardzo dobrze. Zapytaj swojego dostawcę usług hostingowych, czy oferuje wsparcie dla instalacji Let’s Encrypt na swojej stronie. Coraz ważniejsze staje się posiadanie tego certyfikatu.

Stawki

Przy podejmowaniu decyzji ważny jest również czynnik cenowy. W idealnej sytuacji należy znaleźć dostawcę o zrównoważonej relacji między kosztem usługi a oferowanymi funkcjami. Tanie rozwiązania często mają istotne braki, które bezpośrednio wpłyną na wydajność i pozycjonowanie Twojej strony. Koszt serwera o akceptowalnym progu jakości zaczyna się od 20 złotych miesięcznie.

Kompatybilna technologia

Wiele hostingów ma zróżnicowane plany, więc używanie niektórych języków może wymagać oddzielnej usługi lub wyższego planu hostingowego. Wszystkie usługi hostingowe mają listę funkcji, w tym obsługiwane języki. Listę tę należy sprawdzić podczas wyboru hostingu i zweryfikować, czy zawiera on wszystkie wymagania. Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest wersja językowa obsługiwana przez hosting. Na przykład, jeśli mamy stronę zaprojektowaną w PHP 5, musimy upewnić się, że hosting ma wsparcie dla tej wersji, w przeciwnym razie nasza strona nie będzie widoczna.