Nowoczesne funkcjonalności sklepów internetowych.

Czasy, kiedy handel kwitnął na bazarach i straganach już powoli przechodzą do przysłowiowego lamusa. Stały dostęp do Internetu dla większości mieszkańców Polski oraz malejące ceny takiego dostępu sprawiły, że staliśmy się nowoczesnym społeczeństwem oczekującym równie nowoczesnych rozwiązań technologicznych ułatwiających Nam codzienne życie. Dlatego dzisiaj w pełni rozkwita handel internetowy, czyli tak zwany z języka angielskiego rynek e-commerce.

To naturalne, że w dobie wszechobecnego Internetu powoli przenosi się tam coraz więcej dziedzin Naszego codziennego życia.

Kiedy w Polsce powstawały pierwsze firmy oferujące handel internetowy na zachodzie kupowanie przez globalną sieć stawało się praktycznie codziennością. Oczywiście musiały upłynąć lata zanim powstały możliwości techniczne rozwiązania wszelkich problemów i niedogodności, ale dzisiaj wszystko w tej kwestii wydaje się być już idealne. Dlatego koniunktura na sprzedaż przez Internet jest dzisiaj nadzwyczaj sprzyjająca. Co za tym idzie w sieci funkcjonują dziesiątki tysięcy sklepów oferujących praktycznie każdy produkt, jaki konsument chciałby zakupić. Sklepy internetowe, podobnie jak te tradycyjne, konkurują ze sobą oczywiście cenowo. Ale tak jak w przypadku tradycyjnych sklepów można konkurować wyglądem sklepu czy jakością obsługi tak samo w Internecie konkuruje się wyglądem strony sklepu internetowego czy jego funkcjonalnościami. Handel internetowy wydaje się być prosty i dla każdego, w rzeczywistości jednak nie wszystko jest takie łatwe.

Stworzenie dobrego, ładnego i funkcjonalnego sklepu internetowego wiąże się z poniesieniem całkiem nie małych kosztów. Najłatwiej mają te firmy, które wyrobiły sobie renomę w handlu realnych. Wielkie sieci elektromarketów mogą pozwolić sobie na to, żeby handel internetowy w ich wykonaniu był na jak najwyższym poziomie. Małe firmy, które chcą sprzedawać w sieci nie mogą sobie pozwolić na kolosalne inwestycje w stworzenie sklepu. Ale ważniejsze od tego ile firma wyda na stworzenie sklepu w sieci jest to jak przejrzysty i funkcjonalny będzie on dla konsumenta.

Sklep internetowy powinien charakteryzować się prostotą w obsłudze

Na pewno nie obejdzie się bez dobrej wyszukiwarki przeglądającej szybko asortyment oferowany na stronie. Koniecznością są odpowiednie filtry ułatwiające znajdywanie interesującego konsumenta produktu czy usługi. Wyszukiwanie na stronie to jedna z najważniejszych funkcjonalności serwisów internetowych. Jeśli handel internetowy ma przynosić firmie zyski to strona musi w łatwy a co najważniejsze szybki sposób pokazać to, czego dokładnie poszukuje konsument. Do tego najlepiej, jeśli na stronie sklepu do wyszukanego produktu pojawi się od razu kilka propozycji podobnych.

Handel internetowy polega też na transakcjach crossowych i up-sellingu. Zatem dobry sklep internetowy powinien pokazywać zarówno podobne do wyszukiwanych produkty jak i substytuty oraz produkty, które koniecznie trzeba posiadać jako dodatkowe do tych, o których zakupie myśleliśmy. Jeśli do tego na kolejne produkty zaoferujemy konsumentowi konkretny program rabatowy to nasze szanse na znaczące zwiększenie sprzedaży wzrośnie. Wszystko opierać się będzie jednak na tym, czy klient łatwo i szybko w sklepie internetowym znajdzie właśnie to czego tak naprawdę szukał.

Dodaj komentarz