Pomiędzy firmą a klientem

Rozwój internetu poszerzył nasze granice. Dzięki niemu możliwa stała się komunikacja i przesyłanie danych na duże odległości. Możliwe jest nawet komunikowanie się z kimś na drugim końcu świata. Z dobrodziejstw internetu korzysta wiele firm. Firmy zakładają swoją stronę internetową w internecie. A na niej widać ofertę firmy, towary, ceny oraz dane kontaktowe. Można nawet złożyć zamówienie w takiej firmie. A niekiedy firma sama stara się dotrzeć do klienta.

Kiedy mówimy o nowoczesnym biznesie warto tutaj wspomnieć o relacji o nazwie Business to Customer, w skrócie B2C. Chodzi tutaj o, jak sama nazwa wskazuje, relację firma klient. W tej formie biznesu wykorzystuje się najnowsze zdobycze elektroniki, w tym internet, do prowadzenia różnych działań handlowo-biznesowych.

W B2C istotnym elementem jest pozyskiwanie nowych klientów, utrzymywanie pozytywnych relacji z dotychczasowymi klientami oraz sprzedaż. W tym miejscu warto wspomnieć, że podtrzymywanie pozytywnych relacji z dotychczasowymi klientami jest bardzo korzystne dla przedsiębiorstwa. Według niektórych szacunków nawet pięciokrotnie tańsze niż pozyskiwanie nowego klienta.

Relacja B2C jest dosyć często spotykana w różnego rodzaju firmach.

Stosowana przez różne firmy produkcyjne, usługowe oraz generalnie zajmujące się sprzedażą. Nie sposób wszystkich wymienić. Oczywiście jeżeli chcemy skutecznie realizować pewne zadania – pozyskiwanie klienta oraz utrzymywać z nim dobre stosunki musimy się do tego w odpowiedni sposób przygotować. Wymaga to pewnych działań z naszej strony. Powinniśmy utworzyć punkt sprzedaży i obsługi klienta w internecie. Poza tym nasza strona powinna przyciągać. Aby móc skutecznie realizować zadania z zakresu B2C musimy stworzyć stronę internetową, która będzie miała atrakcyjny i przejrzysty layout. Strona ma być przyjemna w odbiorze i czytelna. Wszystkie ważne informacje powinny być podane w przyjemnej formie. A interfejs na naszej stronie powinien być ławy w obsłudze.

Aby móc w sposób efektywny realizować zadania B2C powstało nawet specjalne oprogramowanie, które usprawnia te procesy. Programy te pozwalają na przedstawianie katalogu zawierającego ofertę przedsiębiorstwa. Katalog to ważna część. Zawiera ona ofertę firmy. Warto tutaj zadbać o formę katalogu. Tak, aby zachęcał on do kupna. Opisy towarów powinny być rzetelne, zgodne z prawdą. Całość powinna zostać wykonana w sposób profesjonalny.

Stworzono nawet specjalne portale B2C. Co więcej, te portale umożliwiają realizację transakcji za pośrednictwem internetu. To może być spore udogodnienie. Szczególnie w początkach naszej działalności gospodarczej. Kiedy jeszcze nie możemy sobie pozwolić na zatrudnienie specjalistów od projektowania stron internetowych, specjalistów SEO oraz innych.

A gdzie B2C może znaleźć swoje zastosowanie?

Zacznijmy od stworzenia strony internetowej naszego przedsiębiorstwa, która będzie prosta w obsłudze i przyjemna. Kolejny aspekt to wielofunkcyjne systemy transakcji internetowych oraz giełdy elektroniczne.

Dodaj komentarz