Rynek usług i towarów, jakie można zakupić poprzez internet stale rośnie. Podobnie jak liczba różnego rodzaju transakcji online. A ponieważ kupujemy i sprzedajemy online, to musimy też jakoś za to płacić. Płacić możemy również poprzez sieć – czyli online. I tak coraz częściej robimy.
Jakiego rodzaju płatności w Polsce możemy zaobserwować.
Często stosowanym systemem płatniczym w naszym kraju są system pay-by-link. Są to przelewy internetowe oferowane przez poszczególne banki. Umożliwiają one dokonywanie transakcji on-line. Wygodne, ergonomiczne i proste. Pewnym przykładem mogą tu być Przelew24, mTransfer lub Płaca z Inteligo. Takie płatności w Polsce są popularne. Ale nie są to jedyne, jakie można spotkać w naszym kraju.
Jakie są jeszcze płatności w Polsce. Warto tu wspomnieć o popularnym PayPal. Nie jest to system płatności znany tylko w Polsce. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że za jego pomocą można handlować z całym światem. Możemy zamówić usługę lub towar w jakiejś zagranicznej firmie i zapłacić za nią przelewem.
Inne formy płatności w Polsce to Premium-SMS, PAY U, cCard, płatności gotówkowe realizowane poprzez sieci sklepów itd. Jak więc widzimy jest ich sporo. Tak więc możemy za usługi płacić na różne sposoby. I to czasami nie ruszając się z domu. Zwłaszcza, że coraz więcej firm i usług oferuje takie możliwości. A to udogodnienie w prowadzeniu interesów. A zwiększająca się liczba usług płatności w sieci powoduje, że rośnie konkurencja. A to z korzyścią dla użytkowników – poprawia się jakość usług i maleją koszta.
Jaka jest przyszłość internetowych płatności w Polsce?
Zdaniem ekspertów ten rynek będzie się w Polsce rozwijał. A to dobrze. Z kilku powodów. Przede wszystkim we współczesnym świecie te formy płatności są coraz popularniejsze. Wiele firm z nich korzysta. Jest to metoda wygodna, pozwala zaoszczędzić czas i szybka. A poza tym – czas to pieniądz. Skupiamy się na interesach, a nie jak dotrzeć do naszego banku i dopiero dokonać płatności. Wprawdzie nie wszyscy jeszcze ufają tego rodzaju płatnością. Ale to się będzie zmieniać z czasem. Faktem jest, że liczba firm korzystających z tego rodzaju płatności w Polsce stale rośnie. A więc mimo pewnych obaw niektórych osób tego rodzaju płatności będą się rozwijać.
Rozwojowi tego rodzaju płatności w Polsce może sprzyjać wiele czynników. Jednym z nich może być jest e-administracja. Wprowadzenie, ale rzeczywiste, czegoś na wzór e-państwa spowoduje, że coraz więcej spraw będzie załatwianych drogą elektroniczną. Tutaj warto wspomnieć o pay-by-net wspieranym przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Kolejną jaskółką jest tutaj e-sąd w Lublinie, który jest obsługiwane przez spółkę eCard.
Wraz z rozwojem internetu coraz więcej firm przeniosło swoją działalność do świata wirtualnego. Choć w tym momencie świat ten przenika świat realny. Coraz częściej płacimy za usługi w sieci. Różnego rodzaju. Tłumaczenia, zakup jakiegoś towaru, porada, dostęp do określonych treści gazety, książek itp. Tak więc pomimo niektórych obaw płatności online będą w Polsce się rozwijać.
„